Yazarlar 11 KASIM 2013 / 08:13

Bir garip yazılımcı

Bugün bir e-posta geldi, “Yazılım Meslek Standartları Resmi Gazete’de Yayınlandı” diye. Ne olduğunu açıkçası bilmiyordum, oturdum biraz bakındım. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Bilişim Teknolojileri Sektöründe ulusal meslek standartları ve ulusal yeterliliklerin belirlenmesi için bir çalışma yapmış. MYK bireyin bilgi, beceri ve yetkinliğini tanımlayan ulusal yeterlilikleri her bir ilgili sektörde yetkilendirilen kuruluşlar ile birlikte hazırlamış. Bilişim sektöründe ise bu kurum TÜBİDER olarak seçilmiş.
Nerelerde nasıl kullanılacağına baktığımda devletin de bu konunun arkasında duracağı belli. FATİH Projesi’nde alınacak 347 bin adet akıllı tahta ihale şartnamesine bile bir madde eklenmiş. Kurulacak etkileşimli tahtalara hizmet verecek servis ağında çalışanların, MYK tarafından tanımlanan Bilgi İşlem Destek Elemanı sertifikasına sahip olmaları gerekiyormuş. KOSGEB destek programlarına, KOBİ’ler için mesleki yeterlilik belgesi aldırılmasına yönelik 10.000 TL’ye kadar desteklenen destek programına yer vermiş durumda. Belge sahibi bireyler ortaöğretim kurumlarında öğretmen bulunamayan alanlarda öğretmen olarak görevlendirilebilecekmiş.
İstanbul Ticaret Odası koordinasyonunda Yazılım Sanayicileri Derneği ve Bilişim Sektörü Derneği tarafından hazırlanan Yazılım Geliştirici (Seviye 4-5-6) Ulusal Meslek Standartları 05/11/2013 tarihli ve 28812 sayılı resmi gazetede yayımlanmış bile.
Biz yazılımcı olarak yazılım geliştirici seviye 6 standartlarına baktım, bana biraz ilginç geldi. Yorum yapmadan özellikle bazılarını aşağıda paylaşıyorum. Yazılım yapanlar değerlendirsin.
• Çalışma ortamındaki güvenlik ve sağlık işaret ve levhalarına uygun davranır.
• Çalışma ortamı ile ilgili çevresel etkilerin değerlendirilmesine ve olası tehlikelerin belirlenmesine katkıda bulunur.
• İş süreçleri sırasında oluşan atıkların, işletme talimatlarına göre bertaraf edilmesini sağlar.
• Periyodik iş takvimlerinden günü gelmiş işlemleri belirler.
• Çalışma alanında kullanılmayan elektrikli araç, gereç ve takımların elektriğini keser.
• İş süreçlerinde kullanılacak yazılımları güvenli ve güncel olarak bulundurulmasını sağlar.
• Birleşik modelleme dili (UML) modelleme diyagramlarını inceleyerek kendi sorumluluğundaki bölümleri tespit eder.
• Yazılımda kullanılabilecek görsel öğeleri araştırarak temin eder.
• Tasarım dokümanında belirtilen veritabanı tablolarını oluşturur.
• Tasarlanmış olan saklı yordamları oluşturur.
• Tasarlanmış olan tetikleyici betik kodlarını oluşturur.
Tetikleyici betik kodları kısmını okuyunca anlamadım, sonrasını da zaten okumadım…
ETİKETLER : Sayı:945
YORUMLAR
Ünal SEZER 20 KASIM 2013 / 11:16 0 0
Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler.. Neden böyle bir standart kamuoyu araştırması yapılmadan yayımlandı anlamış değilim. Türkiye'de işler böyle yürüyor ama maalesef gerçeklikten çok uzak..
T.C. 20 KASIM 2013 / 09:32 0 0
İsmail Karacaoğlu espri dört dörtlük. :-)
ismail KARACAOĞLU 18 KASIM 2013 / 08:18 0 0
T.C: iş süreçleri sırasında ortaya çıkan atıkları garbage collector hallediyor :)
Sanırım bu madde C programcılarını ilgilendiriyor. onlarda garbage yok ya o bakımdan :)
T.C. 12 KASIM 2013 / 22:34 0 0
ben de sizin gibi tetikleyici betik kodları terimine takıldım.
Betik ile script, tetikleyici ile triggering ingilizce kelimelerini oturtunca, triggering script code diye saçma sapan bir şey çıkıyor. Birileri bir yerden tercüme yapmış ama, tercümeyi yapan konunun ehli birsi değil. Bu kesin.

birinci maddedeki "levha" ile kastedilen nedir?
iş süreçleri sırasında ortaya ne gibi atıklar çıkıyormuş bir açıklasalar iyi olur.
size katılıyorum: garip bir yazılımcı. ama garip olan bu dokümanı yazan garip.
yusuf durgut 11 KASIM 2013 / 22:06 0 0
Ayrıca bu mesleklerde diploma veren okullar varken yeterlilik belgesine neden gerek var anlayamadım. Kurumlarda çalışmak için diplomanın üzerine sertifika isteniyorsa gereksiz, sadece sertifika isteniyorsa da yetersiz. Yukarıda yazan yeterlilik maddelerinden bu anlaşılıyor.
yusuf durgut 11 KASIM 2013 / 22:02 0 0
Sertifika ile öğretmen görevlendirmek kesinlikle doğru değil. Ayrıca öğretmen açığı değil öğretmen bolluğu var :) Detayını bilmemekle birlikte yine sertifika ücreti üzerinden nema ya da okullara öğretmen seçmek için bir düzenek gibi geliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics