Yazarlar 29 OCAK 2017 / 14:16

BİREY TANRILAŞMA YOLUNDA MI?

İnsan türünün evrimsel gelişmesini özgün bir şekilde anlatan Sapiens başlıklı kitabı küresel çok satan olan Yuval Noah Harari’nin yeni kitabı Homo Deus adeta bir polisiye roman gibi insanı sürüklüyor. (İngilizcesini  okudum, çevirisi nasıldır bilemem.) Okurken, sonunu çok merak ettiğim için, burada “ne olacak peki bireyin, Homo Sapien’in sonu” sorusunun kitaptaki yanıtını ele vermeden sadece iştah açıcı olacağını umduğum kırıntılar paylaşmakla yetineceğim.
Bireyin ne olacağı sorusuna, tarih bilgisine dayanarak, geçmişte ne olduğu sorusuyla başlıyor Harari. İnsanlar neden tüm diğer yaratıklardan daha üstün olabilmiştir? Çünkü, geniş çapta ve güçlü işbirlikleri çerçevesinde örgütlenmeyi sadece insan türü başarabilmiştir. Bunu nasıl başardılar? Kurguladıkları hikayeleri yayarak ve buna inananların bir araya gelip saflarını sıkılaştırmasıyla.
 
Şimdi? İnternet, yapay zeka, akıllı cihazlar, genetik buluşlar döneminde? İnsan davranışlarının, içindeki biyokimyasal algoritmalar ile kontrol edildiği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bu algoritmalarla oynamak, etik olarak yasaklansa da, bilimsel ve teknolojik olarak mümkün. Gerekirse var olan organizmaları daha iyi iş gören teknolojik cihazlarla donatmak veya değiştirmek, cyborg yaratmak da mümkün.  Peki, ne olacak bunun sonu? Hangi yeni hikaye kurgulanacak? Homo Sapiens türü, Homo Deus’a mı –  ölümsüz, daima mutlu bir ilah, yani Tanrılaşan insana mı  - evrilecek? Okumanızı öneririm.
 
ETİKETLER : 1107

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics