Yazarlar 26 MART 2017 / 13:35

BİREY TEKNOLOJİYLE REKABET Mİ EDECEK YOKSA BÜTÜNLEŞECEK Mİ?

Şubat ortasında Dubai’de toplanan, Ülke Yönetimi Dünya Zirvesi’nde yaptığı konuşmada (http://bit.ly/2mhXl8N) Elon Musk, bireyin şimdiden kişisel teknolojilere bağımlı hale geldiğini vurguladı. Tesla ve SpaceX yaratıcısı, milyarder girişimci, ileride akıllı robotlar ve yapay zeka yaygınlaştıkça, bireyin bu teknolojilere karşı rekabet etmek yerine, onlarla fiziksel olarak bütünleşmek zorunda kalabileceğini öne sürdü.
 
Mart ortasında, New York Times kitap ekinde, Ray Kurzweil “How We’ll End Up Merging With Our Technology” (Teknolojilerimizle Birleşince Ne Olacağız) başlıklı yazısında yeni çıkan iki kitabın eleştirisini sundu: “Thinking Machines” (Düşünen Makineler) ve “Heart of the Machine” (Makinenin Yüreği). Mucit ve fütürist Kurzweil’in savunduğu tekillik (singularity) öngörüsüne göre, birey zamanla bedeninin ve beyninin biyolojik sınırlarını aşarak, geri döndürülemez ve ölümsüz bir insan üstü (transhuman) olacak. Ayni zamanda  yapay zeka sayesinde, makineler biyolojik olmayan insan haline gelecek. Kurzweil, yeni çıkan bu iki kitabın da kendi görüşlerini desteklediğini belirtiyor yazısında.
ETİKETLER : 1115

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN