Yazarlar 24 ARALIK 2012 / 01:10

Birkaç iyi haber: WCIT ve Phorm

Geçen hafta sözünü ettiğim, 3 - 14 Aralık arasında Dubai’de toplanan Dünya Uluslararası Telekomünikasyon Konferansı’ndan (WCIT) internetin kontrolünü devletlere teslim etmeyi öngören karar çıkmadı. Rusya önerisini geri çekti (http://goo.gl/31zzA). İnternetin tarafsızlığının ve gayrimerkezi, sınır aşan yapısının sonu demek olan bu adım boşa çıktı ve önerinin karşısındaki blok başarılı oldu. Ama savaşın bütün hızıyla devam ettiği ortada. Mesela WCIT’de, hukuki geçerliliği son derece tartışmalı olan DPI (derin veri analizi) kullanımını onaylayan bir kararı gizlice yürürlüğe soktular ve devletlerin vatandaşlarını izlemesini, dinlemesini ve fişlemesini meşrulaştıracak bir adım attılar. Bu kararın da sessizlikle karşılanmayacağı ortada (http://goo.gl/GiPk5; http://goo.gl/YxNtC).
Bu arada Türkiye’de olumlu bir gelişme oldu. TTNET’in sabıkalı Phorm şirketiyle anlaşarak yürürlüğe soktuğu “Gezinti” servisiyle ilgili olarak Alternatif Bilişim Derneği, suç duyurusunda bulunmuş ve düzenleyici kurum olarak BTK’yı göreve davet etmişti. BTK incelemesini tamamladı ve “Elektronik Haberleşme Sektöru?nde Tu?ketici Hakları Yönetmeliği’ne dayanarak, TTNET hakkında Phorm kullanımıyla kişisel veri ihlali yaptığı gerekçesiyle soruşturma açmaya ve Gezinti hizmetine kaydedilen kullanıcıların sistem dışına çıkarılmasına karar verdi (http://goo.gl/HNmYr). Kuşkusuz TTNET karara itiraz edip zaman kazanmaya çalışacaktır. Bu arada Phorm’un Oix.net kurabiyeleri sistemlerimizde cirit atmaya devam ediyor.
Bu her ne kadar eksik bir karar da olsa hiç yoktan iyidir. Dernek BTK’ya şikayetinde TTNET’in omurgasına Phorm’un gömdüğü DPI altyapısı hakkında da inceleme yapmasını da istemişti. BTK kararında DPI’ın adı anılmıyor. Ayrıca sanki doğru bilgilendirme yapıp insanların açık onayını alabilirlerse hizmeti sunabileceklermiş gibi bir belirsizlik var, ki TTNET ve Phorm bunu “izin aldık” diye yorumlamaya çalışacaklardır. Oysa kullanıcı onayı olsa dahi elde edilmemesi gereken veriler var sistemde. Alternatif Bilişim Derneği, bu karar hakkında bir açıklama yayınladı (http://goo.gl/Btt6P). Elbette soruşturmanın sonucu önemli. Mevcut kullanıcıların sistem dışına çıkarılması kararı ise olumlu. Eğer TTNET hakkındaki soruşturma kişisel veri ihlaline hükmederse, bu ülkemizde internetle ilgili mahremiyet standartlarının yükseltilmesine katkıda bulunacak...
ETİKETLER : Özgür Uçkan Sayı:901

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics