Yazarlar 17 ARALIK 2012 / 09:00

Birleşmiş Milletler’den internete sansür ve gözetim

İnternet tarafsızlığı ve internetle ilgili hak ve özgürlükler platformuyla ilgili herkes gözlerini 3 - 14 Aralık arasında Dubai’de toplanan Dünya Uluslararası Telekomünikasyon Konferansı’ndan (WCIT) çıkacak kararlara çevirdi (http://goo.gl/auQU2). Çünkü Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) eliyle, internet yönetişiminin devletlere teslim edilmesini oyluyor. Öneri önce, kadük yapıları yüzünden rekabet avantajlarını kaybeden Avrupa Telefon Şirketleri Ticaret Grubu’nun (ETNO), Skype, Gtalk gibi uygulamaları durdurmak ve içerik sağlayıcılarını haraca kesmek için geliştirdikleri bazı düzenleme önerileriyle başladı, ardından burada baskıcı emelleri için bir imkan gören devletler fırsatın üzerine atladı. Kapalı kapılar ardında yürütülen bu pazarlıklar neyse ki sızdı, da tehlikeden haberimiz oldu (http://wcitleaks.org/).
Bu önerinin mimarları arasında Rusya, Çin, Suudi Arabistan gibi internetle ilişkisi düşmanlık dolaylarında seyreden ülkeler bulunuyor. Türkiye’den giden heyetin kimliği de sızdı; buna göre hükümetin bu öneriyi sonuna kadar destekleyeceği anlaşılıyor http://goo.gl/0yIw9). Bu öneri geçerse, devletler, kullanıcılardan eposta ve Skype gibi hizmetlerden ücret talep etme; internet erişimini kısıtlama ya da kapatma; online olarak yaptığımız her hareketi izleme gibi ayrıcalıklar elde edecek.
Konuyla ilgili tüm sivil inisiyatifler ve Google gibi internet ekonomisi aktörleri yoğun bir karşı kampanya başlatmış durumda (http://goo.gl/h5FwM; http://goo.gl/mL8QD; ). AB, bu girişimin internetin açık ve tarafsız yapısını tehdit ettiğini bildiren bir karar aldı (http://goo.gl/cSgQi). ABD, kendi avantajlarını düşünerek de olsa karara karşı çıkacağını ve internetin ITU yetkisinin dışında tutulması gerektiğini açıkladı (http://goo.gl/YHtWp; http://goo.gl/RsBk6). Vint Cerf ve Tim Berners-Lee gibi “internet babaları” girişimi mahkum etti (http://goo.gl/XMcsp; http://goo.gl/R0KY1). Yani, önerinin karşısındaki cephe oldukça güçlü; her birinin nedeni farklı olsa da (http://goo.gl/fH012; http://goo.gl/xABFd)...
Alınan ilk kararlardan birisi, “derin içerik sorgulama” (DPI) standartlarını belirleyerek, bu takip ve fişleme teknolojisinin devletler tarafından hukuksuz kullanımına meşruiyet sağlayacak bir çerçeve çizmek oldu (http://goo.gl/dwSvA). İş takip ve fişlemeye gelince, ABD ve AB de kervana katılmış görünüyor.
İnternetin devletler tarafından ağır bir biçimde sansürlenmesinin ve gözetlenmesinin önünü açacak bu girişim başarıya ulaşır mı ulaşmaz mı bilmiyorum. Ama otoriteler şunu artık kafalarına soksalar iyi olur: İnternet gibi, dünya vatandaşlarını, yani netdaşları hayati bir şekilde ilgilendiren bir alanda, onlara karşı atacakları hiç bir adım cevapsız kalmayacak...
ETİKETLER : Sayı:900

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics