Yazarlar 08 ARALIK 2014 / 09:54

Bisiklet, Napolyon’un izinde

Napolyon’un, tükenmez iktidar hırsı ve tamahı sonucunda tahtını, tacını, özgürlüğünü kaybettiği yıl 1815. Waterloo Savaşı’nda kesin yenilgi ve Atlas Okyanusu’nda bir İngiliz Adası’na sürgün. Orada da ölür zaten.

Bu trajik sonu hazırlayan savaşlar dizisinde Napolyon, Rusya’yı da “almayı” kafaya koymuştu. Büyük bir orduyla doğuya doğru gitti. Ama kış ve uçsuz bucaksız cephe, onu hızla yedi bitirdi. Paris’e doğru geri geri dönerken, Napolyon’dan “illallah” diyen Avrupalılar, ordusunu didik didik ettiler. O kadar ki 1814’te Paris’in kenarında (şimdi muteber semtler) savaşlar oldu. Napolyon, ilk sürgününe gitti, geri gelmek üzere...

Paris’ten Moskova’ya bu destansı yolculuğun izini bisikletle sürmeyi düşünen Avustralya macera turizmi şirketi Ride&Seek, yenilikçi bir projeyle ortaya çıktı: 3,852 km yolu 45 günde aşacak bir bisiklet parkuru. Fiyat: 12,995 Euro. Otel, kahvaltı ve bazı özel yemekler dahil.

Yol 6 bölüm. İsteyen, turun hepsine veya istediği bölüme katılabilir. Her bölümün ücreti 2,295 Euro’dan başlıyor. Ayrıca, bu bir yarış değil: Gastronomi, tarih, kültür turu, bisikletle...

Paris’le Almanya’nın batısında Worms arası 8 gün: 590 km. Worms-Almanya’nın en doğusunda Bautzen 8 gün: 592 km. Bautzen-Polonya’da Gdansk 8 gün: 670 km. Gdansk-Litvanya’nın başkenti Vilnius 7 gün: 590 km. Vilnius-St Petersburg 8 gün: 530 km. St Petersburg-Moskova 10 gün: 880 km.

Tura katılmaya karar verenleri ciddi bir ev ödevi bekliyor: Tolstoy’un Savaş ve Barış’ını okumaları gerek. Aksi halde Napolyon’un neyi nerede nasıl neden yaptığını anlamayacaklar. 18 Temmuz’da Paris’te Zafer Takı’nın altından yola çıkılıyor.

 
ETİKETLER : 999

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics