Yazarlar 15 TEMMUZ 2012 / 15:16

BİT ve trafik

İstanbul Bilgi Toplumu İzleme Grubu, projesini aşağı yukarı tamamladı. Sonuçlar geçen hafta açıklandı, artık derlenecek ve proje bitecek. Çalışma, yalnızca bilgi ve iletişim alanlarını kapsamakla kalmayıp buna etki eden diğer alanlara da bakarak içinde yaşadığımız şehri ne kadar “akıllı” kıldığımıza odaklanmıştı. Kuşkusuz, çoğu gönüllü olan ve dolayısıyla tüm zamanını ve enerjisini bu işe ayıramayan az sayıda insanın bir proje ile ve kısıtlı olanaklarla çalışması sonucu ortaya konulan 54 adet politika önerisi, geliştirilerek uygulamaya konulmak durumunda. Bu nedenle bu çalışmanın bir çekirdek çalışma olması ve bir enstitü kurularak sürekli bir çalışmaya başlanması da gündeme geldi. Birkaç alıntı yapmak istiyorum:
İstanbul’un tümü bir teknoloji geliştirme “vâdisi” konumunda. Buradan yeni teknolojiler çıkması için şirketlerin yakın temasta olacağı bir kümelenmeden çok, insanların kafalarını dingin tutabilecekleri gürültüden uzak, doğaya yakın mekanlarda “sürekli bağlı” (always connected) kalabilecekleri düşünme mekanları yaratmak, belki daha verimli olacak.
Günün konusu, hattâ kâbusu olan trafiğe çözüm, petabyte düzeyinde veri akışını tıkanma olmadan yönetebilen iletişimciler için çok zor olmasa gerek. Bir öneri: Madem köprünün 2 şeridi kapatılarak tamirat yapılacak, o zaman, o tamiratın 200 metre arkasında, aynı yöndeki diğer iki şeridi de kapatıp tamir edin, trafik arada zik-zak yaparak aksın. Günde kaç metre tamir ediyorsanız, her gün bu bloğu o şekilde ileri taşıyın, 2 gün farkla 4 şeridi de tamir etmiş olursunuz. Olmaz mısınız? Süre yaklaşık yarıya iner.
Bilgi ekonomisi, bilgiyi kullanarak para kazanmak demek. Giderlerinizi azaltmak da para kazanmaya eşdeğer. Hele zaman kazanmak? Parayla ölçülemez.
Aslında İstanbul, iki kıtaya yayılmış, eşi bulunmaz bir laboratuvar. Özellikle KOBİlerin geliştirdiklerini, içinde yaşayarak deneyebilecekleri bir “test-bed”. Ama düşünün ki, bir bağımsız 4G platformumuz bile yok. Evet bir kısım platformlar var ama; işleticilerin. Bir KOSGEB’imiz bağımsız bir platform kuramaz mı?
ETİKETLER : Sayı:880