Yazarlar 03 HAZİRAN 2013 / 08:24

Bitcoin - Eleştiriler

Tamamıyla anonim bir şekilde (kullanıcılar birbirlerinin gerçek kimliklerini bilmeden) yapılan Bitcoin transferleri (alışverişler) Bitcoin ekosistemin en önemli özelliği. Eleştiri ve takdir en çok bu noktada yapılıyor. Bitcoin ekosistemin hukuksuz alışverişler (örneğin, uyuşturucu madde) için kolaylıkla kullanılması bir eleştiri noktası. SilkRoad isimli elektronik market kullanıcılara yasaklanmış maddeleri Bitcoin kullanarak satın alma imkanı veriyor; akabinde söz konusu ürün posta ile alıcıya gönderiliyor. Aynı şekilde birçok çevrimiçi kumar sitesi Bitcoin kabul ediyor. Diğer yandan anonim transfer Bitcoin ekosistemi gerçek kağıt paraya en çok yaklaştığı nokta. Bitcoin (veya başarılı olan her türlü sanal para) elektronik kağıt para demek. Anonim transfer yardımıyla, etik olan ama şu veya bu nedenle bazı hükümetler tarafından yasaklanan işlemleri de yapmak mümkün. Örneğin, VISA veya Mastercard ile WikiLeaks’e yardımda bulunamıyorsunuz ama, Bitcoin ile bunu yapabilirsiniz.
Uzun vadede var olan finans sistemin Bitcoin ekosisteminin yayılmasına engel olacağını düşünebilirsiniz, ancak bunun tam tersi de olabilir. Finans sistemi, hükümetler üzerinde etkisi kullanarak Bitcoin kullanılmasına engel olmaya çalışabilir; finans sistemi ile Internet dünyası arasında bir savaş anlamına gelecek böyle bir gelişme iki taraf için de güzel sonuçlar doğurmaz. O yüzden bunu yapmak yerine, finans sistemi Bitcoin ekosisteminden faydalanmayı da tercih edebilir. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin ve altın arasında benzerlikler var; finans sistemi altın biriktirilmesi ve transferini yasaklaması mümkün mü? Özel siyasi karmaşa durumları hariç, finans sistemi böyle bir şeye kalkışmadı bile. İkisi birlikte var olmaya devam ediyor ve iki sistem arasında yumuşak geçişler var. Şimdi buna Bitcoin (veya genel olarak sanal para) ekosistemini de ilave edelim, diyorum.
Bitcoin’in bir piramit sahtekarlığı veya spekülasyonu olduğunu söyleyenlere, günaydın derim! Bir paranın değerini yani hangi oranda gerçek mal veya hizmetle transfer edilebileceğini marketler belirler. Bitcoin transfer sistemi tamamıyla şeffaf ve audit edilebilir bir altyapıya sahip. Kesinlikle bir piramit mekanizması değil.
ETİKETLER : Sayı:924

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics