Yazarlar 27 MAYIS 2013 / 08:00

Bitcoin: Geleceğin parası...

Bitcoin (BTC), yaratımı ve transferi açık kaynak kodlu bir şifreleme protokolü üzerinden yapılan, dolayısıyla herhangi bir merkezi otoritenin denetimi altında bulunmayan, bir aracı finansal kuruma ihtiyaç duymayan, “gayri-merkezi, eşler arası (peer-to-peer) bir elektronik para sistemi” olarak tanımlanabilir (http://goo.gl/5DjQZ). Daha önce bu köşede söz ettiğim Şifreci Punk hareketinin, kripto teknolojileriyle birlikte dünyaya yaptıkları en önemli katkıdır (http://goo.gl/8YWsF).
Sistemin işleyişinin teknik ayrıntılarına burada girmek mümkün değil, ama işlediğinden emin olabilirsiniz. 2008’de ortaya çıkan ve yakın zamana kadar pek üzerinde durulmayan Bitcoin, bu yılın başından beri dikkatleri üzerine çekmiş görünüyor. Yakın zamanda ciddi bir volatilite yaşayan BTC, bir anda 30 dolar seviyesini aştı, sonra 2,50 dolara düştü, şimdilerde 10 dolar dolaylarında kararlılığını koruyor. Bu balonun spekülatif hareketlerle oluştuğu biliniyor, aynı zamanda, geleneksel para birimlerine kıyasla BTC volatilitesinin aslında kullanımında sorun yaratmadığı da (http://goo.gl/aavWD; http://goo.gl/isF2X).
Ama ABD hükümeti bu durumu, ciddi bir tehdit olarak gördüğü Bitcoin sistemine saldırmak için bir bahane olarak kullandı ve pazarın önemli aktörlerinden Mt. Gox firmasına, “lisanslanmamış para transfer işlemi” yaptıkları iddiasıyla bir baskın düzenledi (http://goo.gl/4vNvb; http://goo.gl/qw6ci). Operasyonun politik olduğu belli. ABD senatörü Chuck Schumer’in, Bitcoin gibi merkezi otoriteler tarafından piyasaya sürülüp takibi yapılmayan alternatif ödeme yöntemlerinin yasaklanması gerektiği, bunun bir kara para aklama yöntemi olduğu iddiası hükümetin de görüşü çünkü (http://goo.gl/hRkgl).
Burada hassas nokta anonimlik. Bitcoin, gayrimerkezi yapısı ve hükümetlere, merkezi otoritelere bağlı olmayan sistemiyle, alıcı ve satıcılara izi sürülemeyecek bir biçimde anonim işlemler yapma imkanı tanıyor. Boğazına kadar kara para işine gömülmüş “büyük” devletler ve “büyük” finansal sistemin bundan rahatsız olması da sürpriz değil (http://goo.gl/ojgua).
Bitcoin’i öldürmeyi başarabilirler mi? Sanmıyorum. Bu, WikiLeaks’i öldürmeye benziyor. Pandora’nın kutusu açıldı. Bitcoin, merkezi otoritelerin başa çıkamayacağı kadar büyük bir asimetrik gücü, para sisteminin geleceğini temsil ediyor (http://www.bitcoin2013.com/). Aktörü öldürebilirsiniz, ama modeli asla...
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics