Yazarlar 14 EKİM 2012 / 15:38

Bitmeyen patent oyunları

Apple ve Samsung arasındaki patent tartışmalarının mahkemede (şimdilik) çözülmesi ve Samsung şirketinin ödemek zorunda kaldığı bir milyar dolardan fazla tazminat, büyük şirketlerin arasındaki patent savaşlarının görünen ve kamuoyunun dikkatini çeken olaylardan sadece bir tanesi. Görünmeyen olaylar ve gelişmeler de çok.
Türkiye’den görünmeyen bir alan ise, ABD’nin Federal Ticaret Komisyonunun (FTC) konu içindeki rolü ve ağırlığı. Haziran ayında FTC, Google, Apple ve Microsoft şirketlerinden belgeler ve savunmalar istedi. Bilindiği kadarıyla, FTC bu şirketlerin yöneticileriyle haftalardır toplantılar yapıyor.
Google şirketinin çok sayıda patenti var. Akıllı telefonların haberleşme ve datayı kullanması hakkındaki bu patentler, Google şirketine Android işletim sistemi de dahil birçok alanda temel ve gerekli avantajları sağlıyor. Google şirketinin Motorola’nın akıllı telefon birimini satın almasının ana nedenlerinden biri bu patentlere sahip olmaktı. Google bu patentleri adaletli (fair) ve makul (reasonable) fiyatlarla başka şirketlerinin lisansla kullanmasına açacağını söyleyerek Motorola’yı almasına FTC ‘yi ikna edebilmişti.
Akıllı telefon haberleşmesinin standartlarıyla alakalı olan patentler bir anlamdan haberleşme endüstrisinin köprüleri ve temel taşları. Patent portfolyoları kolaylıkla başka şirketleri engelleme araçlarına dönüşebiliyor. FTC toplumsal yarar fikrine dayanarak patentlerin gelişmeyi engelleyen ve başka şirketleri tökezleten araçlara dönüşmesine karşı çıkıyor.
Bu oyunda Google yalnız değil. Apple ve Microsoft dahil 6 şirket birkaç ay önce Kanada’nın iflas eden büyük telekom şirketi Nortel Networks şirketinin 6 bin patentine 4.5 milyar dolar verip satın aldı.
FTC bu gelişmeleri ve büyük şirketlerin patent toplama etkinliklerini yakından izliyor. Ayrıca ABD Adalet Bakanlığı da konunun bir parçası. Adalet Bakanlığı, Google firmasının Motorola’yı ve Apple ve Microsoft’un Nortel patentlerini satın almasını onaylarken, bu şirketlerin söz konusu patentleri başka şirketlerin kullanabilmesine imkan vereceklerine ve başkalarının ürünlerini engellemek amacıyla kullanmamaya söz verdiklerini söyledi.
Ancak uygulamada neler olacağını zaman gösterecek.
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics