Yazarlar 19 EKİM 2015 / 10:43

Bizde bilim neden gelişmiyormuş?

Mayıs 2009. Bilim ve Teknoloji İnsan Kaynağı Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda bir de Gelişme Raporu hazırlandı. Yukardaki sorunun çözümü için 2007-2009 arasında 12 çalıştay yapıldığı açıklandı. Şu ana başlıklar çıktı ortaya:
 
*Üniversitede yönetişim sorunları var *Araştırmaya zaman yok  *Araştırmacının geliri düşük *Finans yetersiz *Yeterli bilim adamı yok *Yetersiz fiziki altyapı *Sistem, araştırmayı desteklemiyor *Üniversite-sanayi işbirliği eksik
 
Gelişme Raporu’nda 30 çözüm önerildi. Yarısı bile fikir verir:   
 
1-Üniversitelerde bilimsel çalışmaların sınıflandırılıp ödüllendirildiği bir sistem kurulmalı. 2-Akademik yükseltmelerde yayınların yanı sıra proje yürütücüsü veya araştırmacı olarak görev alma da değerlendirmeye alınmalı. 3-Üniversiteler ulusal stratejiler doğrultusunda kendi araştırma stratejilerini belirlemeli. 4-Üniversite yöneticilik kriterleri evrensel düzeyde belirlenmeli ve seçimler buna göre yapılmalı.
5-Akademik performans göstergeleri oluşturulmalı. 6-Üniversitelerde eğitim ve araştırma kadroları ayrılmalı, araştırmacı öğretim üyesi statüsü oluşmalı.
7-Üniversitelerde mali ve idari özerklik sağlanmalı, bütün bütçe torba haline getirilmeli. 8-Özlük haklarında gelişme sağlanmalı. 9-Akademik personele performansa dayalı ek ödemeler yapılabilmesi için bütçe tahsis edilmeli. 10-Araştırmacıların döner sermayeden alacakları gelirlerinden gelir vergisi muafiyeti sağlanmalı. 11-Üniversitelere cari bütçeden yüzde 1 pay ayrılarak araştırmacılara destek sağlanmalı. 12-TÜBİTAK projelerince desteklenen araştırmacı sayıları artırılmalı, proje teşvik ikramiyesi enflasyon oranında artırılmalı, vergi oranları azaltılmalı, proje bursiyerlerine ayrılan bütçe artırılmalı. 13-Ödül teşvik sistemi kurularak ücretler artırılmalı. 14-Kamunun yanı sıra özel sektör de araştırma projelerine yeterli kaynak aktarmalı. 27-Milli eğitim stratejisi, ilköğretimden başlayarak her aşamada bireyi araştırmaya yönlendirecek ve bireylerin araştırmacı niteliğini güçlendirecek şekilde yeniden düzenlenmeli.
 
Bütün bu “-meli, -malı”ların tarihi Mayıs 2009. Bugün Ekim 2015.
 
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN