Yazarlar 13 MAYIS 2013 / 08:16

Bizim evde felsefe akşamı

Arkadaşlar Selam,
Geçen gün toplandığımızda “barış için savaş” konusunda tartışma çıkmıştı. Sonra da e-postalar gitti geldi. 21. Yüzyılda böyle mevzularda tartışmanın da belli bir seviyesi olmalı değil mi? İşte o seviyeyi yükseltmeyi bugün iş edindim. Google’ladım, TOBB ETU Siyaset Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyesi Prof. Mehmet Öztürk, bu konuda seminerler veriyormuş. Makalelerine baktım, çok farklı bakış açılarını bir potada eritiyor. Onu bu Pazar akşamüstü bize davet ettim. Hocanın zamanını alacağımızdan ödeme de teklif ettim. Facebook’da buna bir etkinlik açacağım, hepinize detaylar gelir. Bilet Al’a basıp katkınızı yapın. Görüşmek Üzere,
Ali
Yukarıdaki mesajın tarihi belli değil ama çok uzak bir gelecekte değil! Facebook “Bilet Al” fonksiyonunu test etmeye başladı.
Dünyanın en büyük bilet kesme şirketi Ticketmaster’ın, 2006’da Biletix’i (tahmini) 20 Milyon dolara almasının ardından, ilk yerli MyBilet de uyandı ve Ar-Ge’si ODTÜ Teknokent’deki Opus şirketinde yapılan yazılımı ile şu an sektörün yüzde 30’una sahip. Ancak nispeten büyük organizasyonlara hizmet veren bu ikili ve onlardan pay kapmaya çalışan Biletway, Facebook’un hedeflediği ölçeğe çalışmıyor. Yabancı etkinlik biletleri satan Ticketturk, bilet borsası Viagogo ve kurumsal hizmet veren Ortakgişe ile Interbilet de “yerel” ve “küçük” ölçek organizasyonları kapsamıyor. Aslında bu ölçeğe göz kırpan tek şirket Rus menşeili Ticketforevent. Etkinlik organize edenler için özel hazırlanmış son derece basit bir Web iş akışı ile kurgulanabilecek etkinliklerin biletleri hemen Ticketforevent Web sitesinde satışa düşüyor. Kağıt bilet yerine QR kodlu bir elektronik biletin linkini SMS ile gönderen Sosyotix ise genç bir yerli girişim. Sosyotix, etkinlik tanımlama akışını sistemine eklerse aynı oyuna dahil olabilir. Buna diğer adaylar da Şehirfırsatı, Dakick ya da eTohum listesine bu yıl giren Etkinlik.com.tr gibi flaş satış siteleri. Özellikle Etkinlik.com.tr’nin etkinlik tanımlama sayfası oldukça kullanışlı. Halk muhabirliğinden sonra halk organizatörlüğü başlıyor. Bakalım liderleri, markaları nereden çıkacak.
ETİKETLER : Sayı:921

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics