Yazarlar 15 MART 2011 / 00:34

Blogger tepkileri

Yurtsan Atakan (Akşam 6/3)
Google’ın kendisine ne zaman sıra gelecek? Mevcut uygulama erişim engellemesi filan değil. Kimse kendini kandırmasın. Türkiye’deki mevcut durumun adı düpedüz sansür... Sansür ile yayın yasağı arasında çok önemli bir fark var. Yasal olarak yayınlanması sakıncalı olduğu mahkeme kararıyla sabit bir içeriğe yayın yasağı ya da söz konusu olan İnternet ise erişim engellemesi yaptırımı uygulayabilirsiniz. Bunda hiç bir sorun yok. Sorun, mahkeme kararıyla yayın yasağı ya da erişim engellemesi getirdiğiniz bir içerik nedeniyle tüm bir gazetenin yayınlanmasını ya da sitenin tümüne erişimi engellediğinizde ortaya çıkıyor. Çünkü bu durumda sadece yasal olarak sakıncalı olan içeriğe değil, bir gazetenin, bir İnternet sitesinin tüm içeriğine yasak getirmiş oluyorsunuz. Bir başka değişle, yayınlanmasında yasal sakınca olmayan içeriklerin de yayınlanmasını engellemiş oluyorsunuz. Bu büyük bir evrensel hukuk ihlali ve aynı zamanda anayasamıza da aykırı.
**
Mehveş Evin (Milliyet 6/3)
Blogları sansürlemenin, insanların elinden zorla kalemleri toplatmaktan bir farkı yok günümüzde. İkinci bir emre kadar tüm kalemler yasaklanmıştır. Çünkü bazı kalemler, yasaya aykırı hareket etmiştir demektir bu. Böyle bir saçmalık olamaz.
Bu işi artık çözmek zorundayız. İmza kampanyası mühim evet, ama maalesef yetmiyor. İnternet yasaklarıyla ilgili yapılacak yasal düzenleme sürekli gündemde tutulmalı. TÜSİAD, TBV gibi kuruluşların önerileri daha geniş kesimler tarafından sahiplenilmeli.
**
Cumhurbaşkanı
Blogların kapatılmasıyla ilgili de çok mesaj alıyorum. Anladığım kadarıyla bu alandaki hukuk gözden geçirilmeli ve kurallar toplu cezalandırmalara fırsat vermeyecek şekilde değiştirilmeli. Bu yönde gereken girişimlerde de bulunacağım.
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics