Yazarlar 09 HAZİRAN 2014 / 08:13

BT’de çağ değişimi başladı

Birçok okuyucumuzun bildiği gibi yıllardır BT sektöründe teknoloji eğitimleri veren ve danışmanlık yapan biriyim. İşyerimizde geçen haftalarda değişen BT sektörünün, BT eğitimine etkileri konulu bir tartışma yaparken, bu haftanın konusu belli oldu.
Toplantıda, BT sektöründe değişim olmadığını; değişim kelimesinin, son 3-4 yılda yaşadıklarımızı betimlemek için, çok hafif kalacağını iddia ettim. Daha doğru bir tanımlamanın “BT sektörü çağ değiştiriyor” demek olduğunu söyledim. Bildiğiniz gibi tarih sonrası 4 çağ var. İlkçağ, ortaçağ, yeniçağ, yakınçağ. İşte BT sektöründe son birkaç yılda, BT çağ değişimi başladı. Bu çağ değişimi, çok değil, biz daha emekli olmadan, 3-4 yıl içinde tamamlanmış olacak.
Eski Arthur Andersen çalışanı bağımsız teknoloji danışmanı Brian Sommer’in geçenlerde okuduğum bir blog yazısı, bu düşüncemi kanıtlar nitelikte yorumlar içeriyor. Sommer’e göre, sanayi devriminin tamamlanıp her türlü üretim temelleri ve altyapıları oturduğu gibi, BT sektörünün de sanayi evresi tamamlanıyor. Bundan sonra insan temelli üretim evresi başlayacak.
Sommer diyor ki, son 30-40 yılda bilgisayar, elektronik gibi mühendislik veya matematik, istatistik gibi tamamen matematik temelli pozitif bilimler ile ilgili fakültelerden mezun olanlardan oluşan BT ekipleri, hiçbir şekilde felsefe, sanat, vb. dallardan mezun olmuş çalışanlar içermezken, bu değişim tamamlandığında, sadece sol beyinliler değil, sağ beyinliler de BT ekiplerini işgal edecek.
İş birimleri, artık yeni BT’den, eskiden alışık olduğumuz teknik yetkinliklerden çok daha fazlasını bekliyor çünkü. Bu büyük çağ değişimi bazıları için inanılmaz fırsatlar sunarken, bazı teknik çağda kalanlar için kötü sonuçlar doğuracak.
Bulut bilişim mimarisinin oturması ile birlikte alışık olunan şirket için veri merkezi yöneticileri, veri işleme grupları, yazılım geliştirme ekipleri gibi tüm BT personellerinin görev tanımları değişecek. İş birimleri, zamanla çok daha fazla BT hizmetini kullandıkça öde mantığında satın almaya başladıkça, patronlardan da, kendi BT ekiplerinden, kurumlarının bir ilerideki BT çağına taşıyacak yeni yetkinlikler beklemeye başlayacak. BT’nin, şirketin işine tamamen bütünleştiği ve onu yönettiği bir çağa girmiş olacağız çünkü.
Yeni BT çağının, getireceklerini gelecek yazıda devam edeceğim.
ETİKETLER : Sayı:975

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics