Yazarlar 04 EKİM 2010 / 21:04

BT altyapı hizmetlerine güle güle – II, BPOS

 

Bir önceki yazımda, BT altyapı hizmetlerinin şirketlerin kendileri tarafından verilmesinin zamanla terk edileceğini konuşmuş, Savvis’in bu konuda yaptırdığı bir araştırmadan bahsetmiştik. Sonuçlara kaldığımız yerden devam ediyoruz.

3. Yüzde 43’ü, BT altyapı hizmetlerini hızla dışkaynaklı hizmet haline getirmenin önündeki en önemli engelin şirket kültürü olduğunu düşünüyor.
4. Yüzde 37’si mevcut altyapı yatırımları daha yatırım geri dönüşünü tamamlamadığı için bu hizmetleri dışkaynak olarak kulanamadıklarını belirtmiş.
5. Yüzde 54’ü gelecek 1 sene içinde en az bir BT hizmetini bulut bilgiişlem üzerinden kullanmayı planlıyor.
6. Yüzde 75’i , ilerde bir gün bulut bilgiişleme kesin geçeceklerini düşünüyor.
7. Yüzde 52’si, güvenlik korkularının, bulut bilgi işleme geçişini yavaşlatan en önemli çekince olduğunu belirtmiş.
8. Yüzde 25’i ise, bulut bilgi işlem’in büyük şirketler için daha henüz kendini ispatlamayan bir çözüm olduğu görüşünde.
Bulut Bilgi İşlem bu kadar popüler bir konu olup, Google da “Google Apps” hizmeti ile pazara gelince Microsoft’un bu konuya duyarsız kalması beklenemezdi elbet. Microsoft’un bu konudaki ürün yelpazesi BPOS (Microsoft Business Productivity Online Suite) olarak adlandırılıyor. Microsoft Exchange Online, Microsoft SharePoint Online, Microsoft Office Live Meeting, ve Microsoft Office Communications Online ürünlerinin bir arada yeraldığı bu çözüm Microsoft’un konu hakkında çözüm ortakları aracılığı ile ülkemizde de hizmete girmiş durumda. Microsoft’un Office Online ürünü ile de entegre çalışan bu çözümü satın alan şirketlerin, Bulut Bilgi İşlem üzerinden tüm mesajlaşma ve ortak çalışma ihtiyaçlarını gidermelerini mümkün görünüyor. Küçük firmalar için Microsoft’un tamamen ücretsiz olarak Internet alan adı hizmetini bile verdiği Live Servisleri de düşünüldüğünde, Microsoft’un her boyuttaki müşteri için farklı seviyelerde hizmet verip pazardan pay almak için oldukça agresif olduğu anlaşılıyor.
Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen dostlarımızın, aşağıdaki adresleri ziyaret etmelerini tavsiye ederim:

http://www.microsoft.com/online/default.aspx
http://www.microsoft.com/online/business-productivity.aspx
http://domains.live.com
ETİKETLER : Sayı:790

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics