Yazarlar 11 ŞUBAT 2013 / 08:29

BT endüstrisine hangi iş zekâsı eğilimleri hakim?

Her yıl BT endüstrisi teknoloji ve fikirlerin nice yeni dalgalarını karşılar. Son yıllarda gördüğümüz kadarıyla birçok konu halen ilk sıralarda yerini korumakta sadece kendi aralarında sıra numarası değişiyor. Şüphe yok ki 2012 yılında iş zekâsı ve bilgi yönetimi yine ilgi odağı oldu. Halen kurumsal raporlama için iş zekâsı kapsamı kullanılsa da yeni yılda ümidimiz yeni iş fırsatlarını öngören ve iş süreçlerini geliştiren iş zekası projelerinin revaçta olduğunu görebilmek.

Endüstriyi şekillendirmeye ve etkilemeye devam eden veri kalitesi, büyüyen depolama ve ağ gereksinimleri gibi birçok faktör olsa da BT yetenekleri ve iş gereksinimleri masaya yatırılan asıl konular gibi.

Bu yazımızda yılın iş zekâsı eğilimlerine değinelim.

1) Self-servis iş zekâsı
İş zekâsının şirketlerde limitli sayıda analitik kullanıcının nemalandığı bir araç olduğu günler geride kaldı. Bugün örgütün her seviyesini kucaklayan iş zekâsı araçları aranıyor. Her ne kadar iş zekâsı halen farklı bir süreç de olsa günlük kullanımın bir parçası oldu. Bu durum da farklı seviyede kendince karar verici sayılan kullanıcılara farklı tipte rapor ve çizelge ihtiyacı doğurmaktadır.

Rapor ve analiz bakımından farklı ihtiyaçları olan üst düzey yönetici, orta seviye ve iş takımları gibi kitlelerden bahsediyoruz. Bugüne kadar BT bölümleri gerekli çizelge ve ihtiyaca bağlı farklı raporların oluşturulması için sorumluydu.

Bilginin sürekli farklı boyutlarda kullanım ihtiyacı şirketlerdeki bu rolü de BT takımlarından bölümlerin iş zekâsı sorumlularına aktarıyor. Elbette bunda kullanıcıların BT çalışanlarıyla daha az etkileşim istemesi de bir etken. Bilişim teknolojileri yönetiminde en az BT kadar yer almak isteyen iş birimlerinin bu sürece dâhil olmasının en rahat yolu da bu olsa gerek.

Danışman şirketler de bu ihtiyaçları görmekte ve iş zekâsı platformlarını daha kullanıcı dostu, BT çalışanı olmayanların self-servis kullanabileceği, geliştirmede esneklik sağlayan bir formda sunma stratejisine gidiyorlar. Diğer taraftan BT ekiplerinin de başka yöntem ve zorluklara odaklanacağı söylenebilir.

2) Büyük Veri
Aslında son yıllarda adı geçen bir kavram da olsa ancak bu yıllarda iş zekâsı kullanıcılarına ve şirket geneline uygulanabilir olması onu endüstride yeni bir yıldız yaptı. Başarılı iş zekâsı projelerinin büyük veriyi veri haritalarının bir parçası olarak görmesi gerekir. Her geçen gün daha fazla veri madenciliği ve istatistik uygulamalarının proje kapsamlarına dahil olduğu görülüyor.

Artık veri BT'nin malı olmaktan çıkıyor ve tüm şirkete ait oluyor. Büyük verinin bilgi boyutunu hem analitik hem teknik katmanda değiştirmesi bekleniyor. Bilginin büyümesi ile performans ve daha hızlı ve doğru sonuç almanın yolu büyük veri olunca üreticiler şirketlere özel çözümlerle gelmenin hazırlığına başladılar.

3) Bulut Bilişim
Her geçen yıl ivmesini düşürmeyen bulut bilişim ağır ama emin adımlarla gidiyor gibi. Bulut bilişimde bölünen taraflar iş zekası için de benzer argümanları savunuyorlar. Bir tarafta kullanıcılar ve uzmanlar iş zekası platformlarını buluta taşımanın güvenlik ve performans endişelerini taşırken kullanıcılara sunulacak erişim avantajları da karşı tarafın savunması olmuş.

Aslında bu da yine BT'nin bağımlılığından kurtulmanın çabası mı desek? BT’nin kapısında yatmaktansa ofisin dışında istediğiniz raporlara anında kişi, zaman ve mekan bağımsız ulaşma fikri ne lüks değil mi?

Yeni ekonomi ve işbirliğinin önemi de bu ihtiyacın ateşini çıkaran diğer faktörler. Ancak güvenlik, erişim hızı, performans, kullanıcı arayüzleri ve cihazlar göz önünde bulundurulması gereken temel bulut konuları olarak iş zekası özelinde ayrıca değerlendirilmeli.

4) Mobil iş zekâsı
Tartışmasız mobil iş zekâsı en sıcak konulardan. Bugün tüm dünya akıllı telefon çılgınlığıyla dönerken iş hayatında mobilize bilgi erişimin de önemi hissedilir oldu.

Asıl amaç çalışanları her an işe bağlı kılma isteği olurken daha mobil kullanıcılar ile reaksiyon hızını ve kararların daha hızlı alınmasının sağlanması çabası da var.

Bugün bir satış elemanının kar marjından düşeceği oranı anlık olarak şirket raporlarından görebilmesi, doğru ve kontrollü karar verme, müşteriyi yakalama konularında daha proaktif olması demek. Öte yandan üst düzey yöneticilerin ofis dışında olsalar da şirketlerinin durumunu an be an mobil cihazlarından eriştikleri çizelgelerden gözlemlemesi bir nimetten ziyade gereklilik olarak kabul görülüyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics