Yazarlar 24 OCAK 2011 / 18:48

BT Projelerinde Genbutsu Genba

Türkçe'de "olay yeri" anlamına gelen genba (gemba diye okunur)  imalat sektöründe,  üretimin yapıldığı yeri ifade eder. Gençi Genbutsu ise, olay yerindeki mevcut hata veya hatalı parça anlamına gelir.  Bu terimler Toyota Way kalite tarzında geçen ve günümüzde artık çok yaygın kabul görmüş Genbutsu Genba prensibini tanımlar.  Daha bilindik bir tabirle olay yeri incelemesini..

BT projelerinde hataların tespiti ve bir daha gerçekleşmemesi için alınacak aksiyonların belirlenmesi için çok başvurduğumuz bir yöntem olmamasına rağmen yapıldığında çok faydalı olacağını düşündüğüm  ve hatanın bir daha gerçekleşme ihtimalini sıfıra yaklaştıracak önlemlerin alınmasına yardımcı olacağına inandığım bir yöntem.  Ancak BT projelerinde her hata sonunda olay yerine gitmek tabiki çok mantıklı değil. Ancak üretimin artık BT projeleriyle gerçekleştiğini düşündüğümüzde bu prensibi bu projelerde de kullanmak gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Özellikle üretim projelerinde kullanılması gereken bu prensip, bir olay olduğunda varsayımlarla hareket etmek, ya da çalışmaları kulaktan dolma bilgilerle başlatmak yerine; olay yerine gitmeyi, mevcut ürüne, çıktıya olan gerçek durumu ya da olayı kendi gözlerimizle görmemiz gerektiğini söyler.  "Bir kez görmek 100 kez işitmekten daha etkilidir" sözü bu prensibi niçin kullanmamız gerektiğini özetler..  Hatalarda kök neden araştırması yapmadan önce, mevcut durumu doğru kavramak problem çözümünün ilk adımı ve anahtarıdır.  Mevcut durum iyi analiz edildiğinde sağlıklı bir çözüm bulunabilir.

Bu  tarz hatalarda problemi doğru anlamak  doğru çözümü %50 garanti eder..  Genbutsu genba ise sorunu doğru anlamak ve mevcut durumu analiz etmek  için kullanılacak en etkili yöntemlerden biri. Toyata way içerisindeki diğer yöntemleri önümüzdeki haftalarda yazmaya çalışacağım.. İyi haftalar..
ETİKETLER : Sayı:805
YORUMLAR
çetin 21 ARALIK 2011 / 18:50 0 0
Katkılarınız için teşekkür ediyorum.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics