Yazarlar 03 OCAK 2011 / 18:16

BT projelerinde sorumluluklar

Projelerde rollerin ve sorumlulukların belirlenmesi son derece önemlidir.  Ancak bu rollerin ve sorumlulukların neler olacağı ve nasıl paylaşılacağı ise başlı başına bir konudur. Yanlış kişilere yanlış roller, ilgisiz kişilere sorumluluklar verilmesi verilmemesi kadar projenin başarısını etkiler.  Gerçek hayatta bu rol ve sorumlulukların yanlış dağıtılmasından dolayı başarısız olan çok sayıda proje bulabilirsiniz..

Bu yazımızın konusu olan sorumlulukların paylaşılması için birçok yöntem mevcutken benim üzerinde özellikle durmak istediğim konu sorumluluk atama matrisi yöntemidir. Bu yöntemde birden fazla kişi veya gruba farklı sorumlulukları atayabilirsiniz. RACI Matrix olarak bilinen bu yöntemde dört farklı rolde sorumluluk vardır.

Responsible,  işi yapacak kişi veya grubu ifade ederken;  Accountable hesap verme sorumluluğu olan ve  yapılacak bu işi onaylayan kişi veya grubu ifade eder.  Consulted bu iş yapılırken planlama ve uygulama aşamasında  danışılacak kişi veya grubu ;  Informed ise yine bu işi yaparken bilgi verilecek kişi veya grupları tanımlar. Böylece proje yönetiminde yer alan ve tüm bilgi alanlarını kapsayan entegrasyon yönetimi için bütünlük sağlanmış olur..  RACI matrisi projelerde olduğu gibi operasyonel işlemlerde de kullanılabilecek son derece yararlı bir yöntemdir.

Kurum içi iletişimin öneminden sıkça sözedilen şu günlerde RACI matrislerinin kullanımı bir yandan etkili iletişimi sağlamış olurken, diğer yandan iletişim kirliliğinin önüne de geçebilir..
ETİKETLER : Sayı:802
YORUMLAR
ibrahim KALAYCI 21 TEMMUZ 2011 / 19:03 0 0
Açıklayıcı ve güzel bir anlatım Teşekkürler
Seyhan S. 18 TEMMUZ 2011 / 11:22 0 0
Faydalı bilgiler için teşekkürler..
RACI Türkçe açıklamalarıyla daha iyi anlamama yardımcı oldunuz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics