Yazarlar 13 MAYIS 2013 / 08:13

BT yönetişimi projeleri

Geçen ay tamamladığımız bir BT Yönetimi – COBIT projesi sonrasında bu yazının konusu belli oldu. Müşterimizin CIO’su, Türkiye’de yerleşik üretim yapan yabancı sermayeli bir kurum olmaları sebebi ile, BT Yönetişimi (IT Governance) konularına son derece önem verdiklerini belirtti. En iyi pratiklere dayanan süreçler ile BT yönetmeye başlamaları sebebi ile, sektörlerinde ciddi rekabet avantajı yakalamayı beklediklerini de ekledi. Türkiye’de bu konuya yeterince değer verilmediğini gördüğünü ve ne düşündüğümü sordu.
2012 yılında okuduğum bir araştırmayı hatırladım, kendisine gülerek hemen araştırma raporunu buldum, sizlere de aktarıyorum:
Bilgi güvenliği, regulasyonlara uyumluluk, daha kurumsal BT yönetimi gibi amaçlar ile gündeme gelen “IT Süreç ve Operasyon Yönetimi, Bilgi Güvenliği ve Verilerin Kayıt Altına Alınması” projeleri sadece ülkemizde değil, Amerika’da bile son derece güç özümseniyor.
Özellikle regülasyonlara uyum zorunluluğu sebebiyle kayıtlı BT altyapılarına geçilmesi gereken finans, telekom gibi sektörlerde, BT Yönetişimi projeleri devreye alınıp zorlamalar da başlayınca, kullanıcıların değişimi kabulü çok daha zor oluyor.
Iron Mountain şirketinin, ABD’de 3 binden fazla kurum ile yaptığı araştırma sonuçları hayli ilginç:
• Sorulduğunda, katılımcıların yüzde 94’ü BT Yönetişimi projelerine kaynak ayrılması gerektiği görüşünde
• Katılımcıların sadece yüzde 28’inin bu konuda bir planı var
• Sadece yüzde 9’u bilgi güvenliği ve kayıtlı BT politikalarının şirketinde uygulandığını söylemekte
• Yüzde 36’sı bu konularda eğitime katılmamış, konu hakkında bilgi sahibi değil
• BT Yönetişim politikaları devrede olan katılımcıların ise sadece yüzde 37’si tam uyumlu çalıştıklarını  söylüyor, regulasyonlara göre bir inceleme durumunda kendilerini risk altında görüyor
• Yüzde 63’ü bir dava, felaket senaryosu ya da veri kaybının şirketi ciddi zarara uğratacağının bilincinde
ABD’de bile bu konuların pratik hayattaki durumunu yukarıdaki araştırma bu şekilde özetlerken, ülkemizde sanırım yapacak daha çok iş var.
Sektörümüzde bu konuda hizmet üreten şirketlere fırsatlar duyurulur.
ETİKETLER : Sayı:921

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics