Yazarlar 31 EKİM 2010 / 18:00

Bulut bilgiişlem ve güvenlik – II

Son yazıma kaldığım yerden devam ediyorum.

Veri merkezindeki bilgilerinizin yönetiminin hangi teknik yetkiler ile yapıldığı, bu işi yapan BT uzmanı personelin kimler olduğuna dikkat etmek de önemli. Servis sağlayıcı ile aranızdaki sözleşmede bu konudaki cezai şartları iyi belirlemenizi tavsiye ederim.
Bulut servis sağlayıcının yerel ve uluslararası güvenlik regülasyonlarına uyumluluğu, periyodik olarak bu konularda denetlenmesinin gerekliliği bir başka önemli husus. Servis sağlayıcıdan son denetlemelerine ait raporu isteyip, bu konuda yapılan çalışmaları incelemek, önem verilmesi gereken bir başka konu.
Verinin fiziksel olarak nerede durduğu da önemli. Bulut bilgiişlemin mantığı düşünüldüğünde, servis sağlayıcının verilerinizi sizin rızanız olmadan daha ucuz maliyetli, güvenlik riski oluşturabilecek başka noktalara kaydırması ciddi bir durum. Müşteri olarak böyle bir değişikliği anlamak da zor. Bilgilerinizin saklandığı nokta ile ilgili hem denetleme raporlarını incelemeli, hem de sözleşmenizde bu  konularda ciddi yaptırımlar koymalısınız. Her türlü önleme rağmen şüpheli ya da kriminal bir aktivite sonrasında ise servis sağlayıcının veri merkezinde sizin denetlemenize izin vermesi baştan protokole yazılmalı.
Bildiğiniz gibi tüm bulut bilgiişlem hizmetleri genel olarak SSL protokolü üzerinden verilmekte. Ancak şirketinizin bilgi güvenliği düşünüldüğünde, uygulamalarınızın kullandığı veritabanlarının vb. bulutta duran bilginin de şifrelenmiş olması, riskleri daha minimize etmenizi sağlayacaktır. Hangi BT servisinizin buluta kaydırılacağını planlarken, buluta koyacağınız uygulamaların şifreleme yeteneklerini gözönüne alarak planlama yapmalısınız.
Verilerinin 7/24 ulaşılabilir olması, sürekliliği ve felaket kurtarma senaryoları da bilgi güvenliği alanında servis sağlayıcı seçim kriterleriniz için son derece önemli bir konu.
Son olarak bulut servis sağlayıcısı şirketin finansal gücü, ticari riskleri olmadan yaşayabilecek olmasına duyulan güven de çok önemli. Şirketleri karşılaştırırken, finansal verilerini de isteyip incelemenizde ciddi yarar var.
ETİKETLER : Sayı:794

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics