Yazarlar 15 NİSAN 2013 / 08:10

Bulut bilişim ile sistem network uzmanlığının artan değeri - II

Bulut bilişim mimarisi gereği sistem ve network uzmanlığının değerinin eskisinden de yüksek şekilde hızla geri geleceği aşikar. Gelecek yazımda bu öngörünün nedenlerinden bahsedeceğim. Ancak gelin, bir hikayemize kaldığımız yerden devam edelim.
İşte bu şartlar altında, gençlerimiz özellikle Sistem ve Network alanında o kadar hazırlıksız kaldılar ki, kurumsal ağların ve sunucu sistemlerinin tasarlanması, satın alınması, kurulması ve kesintisiz operasyonlarının yönetilmesi için çalışan bu iş kolu gençliğin gözünde önemsizleşti, “ping çekebiliyorsak uygulama yazabiliriz” seviyesinde, zaman içinde değersizleşti.
Üstelik, sistemler ve bilgisayar ağlarının tasarlanması, bu altyapı üzerinde çalışan ve BT’yi işe bağlayan uygulamaların geliştirilmesi gibi en önemli iki kritik iş kolu yerine, gençler arasında “Ağlar, sistemler, uygulama geliştirme teknolojileri zor zanaat, bendeki bu yetenekle grafik tasarım uygulaması öğrenirsem, oturduğum yerden tasarım yapar iyi para kazanırım” fikri hızla tabana yayıldı. Bilgisayar okuryazarlığı, bilişim uzmanlığı ile eşdeğer olarak anılmaya başlandı.
Evden oturarak çok para kazanılabileceğine olan bu bilinçsiz inanç (veya ihtiyaç), bana göre web grafik tasarım mesleğinin de, sistem ve network uzmanlığın son beş yıl içinde yavaş yavaş içine  düştüğü nitelik-nicelik sarmalı riskini taşıyor. Zaman içinde yaratılan arz fazlası sonucu iş dünyasının bu meslek uzmanlarına olan talebi de azalabilir. Hangi genç ile konuşsak yeni iş kanununun getirdiği , her şirketin web sitesi olması zorunluluğu inanılmaz iş fırsatları doğurabilir mi? Bu konudaki talep bu şekilde açıklanabilir  mi? Yorumlayamıyorum. Ancak gençleri yine hayalkırıklığı bekliyor gibi.
Öte yandan, geçen yazımda bahsettiğim üniversite seminerleri sonrasında, genç bilgisayar ve elektronik mühendis adayları ile tüm haftasonu yaptığım ayaküstü sohbetlerde, kurumsal şirketlerin gerçek hayatta kullandıkları kurumsal BT ürün ve çözümleri hakkında nerede ise tamamen bilgisiz, ya da önyargılı, yanlış bilgili olduklarını gördükçe, hayretler içine düştüğümü de itiraf etmeliyim.
Konu uzun, haftaya devam edeceğiz.
ETİKETLER : Sayı:917
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN