Yazarlar 29 NİSAN 2013 / 08:17

Bulut bilişim ile sistem network uzmanlığının artan değeri - III

Son yazıma kaldığım yerden devam ediyorum. Mühendis adayı gençler ile buluşma yollarımdan birisi olan üniversite seminerlerinde elde ettiğim izlenimler son derece üzücü. Bilgisayar ve elektronik mühendisliği öğrencileri ile yaptığım sohbetlerde, kurumsal şirketlerin gerçek hayatta kullandıkları BT ürün ve çözümleri hakkında nerede ise tamamen bilgisiz, ya da önyargılı  olduklarını gözlemliyorum.
Bir bulut bilişim çözümünü düşündüğümüzde akla birkaç önemli özellik gelir:
1. Kullanıcının hesap yaratma, şifre işlemleri, profil ayarları, güvenlik kısıtlamaları gibi uygulamaya ait tüm ayarları yapabilmesini sağlayan bir “kendi kendine yönetim arayüzü”
2. Uygulamanın hizmet ettiği iş süreçlerine göre hazırlanmış bir “servis modeli”
3. Uygulamanın ön yüzünün üzerinde koştuğu “Web Sunucuları”, bilgi ve konfigürasyonların içinde tutulduğu “Veritabanı Sunucuları”
4. Orta katmanın, ilgili veri bağlantılarının ve bütünleştirmelerin üzerinde koştuğu “Sunucu Sistemleri”
5. Bu dağıtık bulut uygulamasının sorunlara karşı kendi kendi koruyan bir yapıya sahip olması için gerekli “sanallaştırma, güncelleme, yeniden kurulum” otomasyonları.
Forbes dergisinin geçen sayısında, Amazon verimerkezinde yeni kurulan bir sanal sunucunun açılmasının 5 dakika sürdüğü belirtilmiş. Dünya çapında bir servis kesintisi olsa, sunucuların tekrar açılması için geçen bu sürede, Amazon’un 155.000 dolar kaybettiği analiz edilmiş. (http://www.forbes.com/sites/reuvencohen/2013/03/24/super-elastic-clouds-is-it-time-to-remove-the-os-from-cloud-computing-stacks/)
Bu yeni dünyada, binlerce bilgisayarın bulunduğu veri merkezlerinde barındırılan bulut bilişim sistemlerinin tamamen merkezi ve otomatik olarak yönetilmesi gerekli. Tüm bu bileşenlerin kurulum, bütünleştirme, güncelleme, izleme, güvenlik ve operasyon yönetimi gibi işlemlerini yapacak olanlar ise sistem ve network uzmanları. Bu uzmanlar öyle akıllı çalışan sistemler kuracaklar ki, sunucu ya da ağ arızaları sonrasında tek bir tıklama ile, 5 dakikadan kısa sürelerde sunucular otomatik olarak tekrar kurulacak. Üstelik bu işlemler sırasında hiç bir veri kaybı ve hizmet kesintisi de olmayacak.
Bahsettiğim üniversiteli gençlerimizin, BT sektöründe hızla iş bulup yükselmek istiyorlarsa, BB kavramlarının mimarilerini inceleyip, sistem ve network uzmanlığı konusunda kendilerini yetiştirmelerini tavsiye ediyorum.
ETİKETLER : Sayı:919