Yazarlar 13 KASIM 2011 / 16:07

Bulut bilişim ve BT’ nin geleceği - Son

Birkaç hatfta önceki bir yazımda, bulut bilişimin BT departmanına getireceği değişikliklerden bahsediyordum. Yazıma kaldığı yerden devam ediyorum.
Bulut bilişimin sektörümüze ve BT hizmetlerini kullanan şirketlere getireceği yenilikler ile birlikte, müşteriler tarafındaki BT ekipleri içinde, teknoloji detayları üzerinde uzmanlaşmış kişilerin sayısının gittikçe azalıyor olacağını göreceğiz. Ürün ve hizmetlerin teknik detaylarına çok hakim olan, bu sistemleri kuran ve konfigüre ederek canlı sistemlere dönüştüren uzmanlar yavaş yavaş müşteri tarafından daha az aranıyor olacaklar. Müşteri şirketlerindeki BT ekiplerinde bu roller zamanla azalacak, belki de hiç kalmayacak. Bunun yerine, iş süreçlerini analiz edebilen ve ihtiyaçlara göre bulut hizmetlerini tasarlayabilenler kalıcı olacaklar. Bahsettiğim tasarım ise daha çok yazılım mimarisi ve ürünleri üzerine olacak, çünkü her türlü donanım ve altyapı çözümü de, bulut servis sağlayıcısı tarafında kalacak.
Bu değişimin doğal bir sonucu olarak, ağ uzmanları, bilişim güvenlik uzmanları, sunucu donanım uzmanları, işletim sistemi uzmanları gibi çalışanlar 5-10 yıllık süreçte artık bulut hizmet sağlayıcılarında çalışacaklar.
Dolayısı ile, günümüzde müşterilere bütünleştirme projesi ve servis satan sistem bütünleştiriciler bu hizmetleri artık bulut servis sağlayıcılarına sunmaya başlayacaklar.
Öte yandan, müşteri tarafında yazılım dışındaki teknik ekipler çok azalınca, müşterilere bu konularda bakım anlaşmaları satan şirketlere de yeni fırsatlar doğacak. Çok daha fazla sayıda KOBI, yavaş yavaş bulut bilgiişleme geçtiği için, buluta ulaşmak için kullandıkları masaüstü ya da tablet bilgisayarların bakım ve destek hizmetlerini dışkaynak olarak satın alacaklar. Sistem bütünleşitirici ve BT hizmet şirketlerine bu alanda da ciddi fırsatlar doğacak. Müşterilere bütünleştirme çözümleri satmak konusunda uzmanlaşmış bu şirketlerden, hizmet kataloglarındaki servis hizmetlerini geliştiren, sektöre ve müşteriye göre özelleştirebilenler, çok sayıda  yeni hizmet / bakım anlaşmaları kazanacaklar.
Bu konuda çalışan şirketlere, hizmet alanında daha da kurumsallaşmaları için, dünyadaki BT hizmet alanındaki büyük oyuncuların servis modellerine bakmalarını tavsiye ediyorum.
ETİKETLER : Sayı:845

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics