Yazarlar 22 OCAK 2012 / 14:29

Bulut bilişim veri merkezlerinden Blade’den sonrası

Geçen hafta yapılan CES (Consumer Electronics Show) 2012 fuarında Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in ARM işlemcileri destekleyeceği duyuldu. Tablet bilgisayar pazarında 2012 içinde göreceğimiz Windows tabanlı ürünlerin, kurumsal tablet kullanımını nasıl değiştireceğini bir müşterimizde konuşurken başlayan bir tartışma bu yazının konusu.
Tablet pazarı bilindiği gibi nerede ise tamamen iPad ve Android tabletlerden oluşmakta. CES 2012 fuarı ile birlikte yeni Atom işlemcili cep telefonları duyuran Intel’in, bu pazardan nasıl pay alacağı tartışılırken, asıl büyük haber HP-ARM iş ortaklığından gelmiş durumda.
Kasım ayında yapılan bir basın açıklaması ile duyurulan “HP Project Moonshot” yıllardır Intel’in çok kuvvetli olduğu “Sunucu Bilgisayar” pazarında ARM’in büyük hamlesi olarak özetlenebilir. Bu proje, kurumsal sunucu pazarındaki tüm üreticilerinin sunduğu “Blade” sunucu mimarisinin, bir sonraki aşaması olarak anlatılabilir.
ARM Holdings’in 48 milyon dolar yatırımla ortak olduğu 2008 kuruluşlu Caldexa’nın, tamamen veri merkezlerinde ultra düşük enerji tüketimi amacı ile geliştirdiği “yonga üzerinde sunucu” kavramlı “EnergyCore” işlemcisini kullanan Project Moonshot, 2012 senesinde adından çok söz ettirecek gibi duruyor.
Moonshot projesi, HP’den yapılan açıklamada, özellikle sosyal medya, içerik hizmetleri gibi popüler web hizmetleri sunan şirketler ya da servis sağlayıcılar için, mevcut platformlar ile karşılaştırılamayacak maliyetlerde, inanılmaz düşük enerji kullanımı sunan bir çözüm olarak tanıtılıyor.
Tek bir 4U rack şasisine 2.800 adet fiziksel sunucu sığdırabilen teknoloji, binlerce sunucunun, tüm depolama, ağ bağlantıları, güç ve soğutma kaynaklarını ortak kullanması esasına dayanıyor. Bu şekilde kablolama, ağ anahtarlaması ve yönetim karmaşıklığını yüzde 97 oranında azaltan mimari, benzer güç kullanım oranları için mevcut sistemlere göre yüzde 89 daha az enerji, yüzde 94 daha az yer kullanıp, üstelik bu hizmetleri yüzde 63 daha uygun fiyata sunuyor. Sunucu başında 1,5 Watt enerji kullanımının konuşulduğu bu işlemcileri ve platformu incelemenizi tavsiye ediyorum.
Platforma Atom ile Intel’in destek vermesi olasılığı ve Windows 8 Server ürününün bu işlemcileri destekleme ihtimali, analistleri son derece heyecanlandırıyor.
http://www.calxeda.com/
http://www.hp.com/go/moonshot
ETİKETLER : Sayı:855

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics