Yazarlar 02 NİSAN 2011 / 02:30

Buluta asılı notlar

Avrupa Komisyonu’nun Dijital Strateji’den sorumlu bakanı Neelie Kroes, 2010’da göreve gelir gelmez Dijital Uçurum’dan bahsetmeye başladı. Evlerin hemen tamamına internet ulaşan Avrupa’da bu söylem önce garip karşılandı ama sonra anlaşıldı ki Kroes erişim uçurumunun aşıldığını, oysa bu erişimi faydaya dönüştürme konusunda yeni bir uçurum gözlediklerini anlatıyor.
Düşünelim: İnternet ve sayısal teknolojileri iyi kullanan bir kişi genel olarak ne yapar? Aklınıza gelen hemen tüm örneklerin, kaynak toplama, derleme ve sunma sırasını takip ettiğini fark edebilirsiniz. Buna genel anlamda “içerik küratörlüğü” adı verildiğini önceki bir yazımda anlatmıştım. Kaynak toplarken metin, ses ve görüntü kaydeden mobil telefonlar PC’lere kıyasla artan oranda kullanılmaya başlandı. Not alırken ya da derlerken tablet kullanılıp, paylaşım için her terminalden erişilebilen sosyal ağlar tercih edilebiliyor. Çok noktadan erişim için biriktirip derleme ortamının da buluta taşınması anlamlı. Bu yüzden kişisel doküman, içerik ya da bilgi yönetimi gibi çeşitli isimler denendikten sonra bu süreci destekleyen yazılımlar için artık “çevrimiçi not alma” (online notetaking)  terimi kullanılıyor.
Halen hipertrofik gelişim döneminde olan bu yazılımlarda liderler Evernote ve Springpad. Ücretli olan Evernote’un en önemli özelliği el yazılarını OCR ile tanıyıp, arama fonksiyonu sunması. Springpad ise ücretsiz (reklam alarak) ve notlara diğer kaynakları otomatik iliştirip işe koşmayı kolaylaştırıyor. Bu arada Penultimate, eJournal, ToDo da yerleşmeye başladı. Microsoft OneNote ürününü InkSeine not tutma aracı ile zenginleştirdi ve Catch.com gibi taze şirketler de taze fikirler ile dikkat çekmeye başladı.
Android uygulaması olan Catch, webden kırpılan sayfalardan, cep telefonu ile çekilmiş barkod resimlerine kadar her tür kaynağı bulutta saklayıp, bu arşive bir web tarayıcı ile ulaşınca da, dosya sistemin ötesine geçip, kaynakları sıralarken yakalandığı yer, zaman, anahtar kelimeler gibi pivotları kullanabiliyor. Mottoları: Organize olmak için organize bir insan olmanıza gerek yok!
ETİKETLER : Sayı:815
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN