Yazarlar 13 MAYIS 2011 / 23:23

Bürokrasiye güvensizlik

Gülay Göktürk (Bugün,6/5)
BTK Başkanı Tayfun Acarer kendini yırtıyor. Ama hiç kimse tatmin olmuyor. Peki problem ne?
Çünkü işkilliyiz. Bu yönetmeliğin, hizmet kılığına sokulmuş yeni bir kontrol-kısıtlama sistemi getirdiğinden endişe diyoruz. Çünkü bu devlet, sabıkalı bir devlet.
Bu kurumun elinde, istediği siteyi yasaklama gibi bir yetki var.
(..) Bir kere sen devlet olarak neden bunu üstüne vazife ediniyorsun? Şu anda zaten her isteyen, istediği filtreyi bulup uyguluyor. Öyleyse sana ne oluyor? Sen neden bu işe de burnunu sokuyorsun? Bırak, ihtiyaç duyan kendi filtresini uygulasın. Sen, herkese hazır çorba gibi hazır internet paketleri dağıtmak zorunda mısın?
**
Mehmet Barlas (Sabah,5/5)
Kurul Başkanı Acarer’in açıklamasında “Her adımımızda acaba sansür mü diyecekler diye düşünür hale geldik” şeklinde konuşması, bana göre olumlu bir gelişmedir.
Kamu adına oluşturulan kurullardakilerin veya kamu yetkisi kullanan savcıların, polislerin attıkları her adım ve aldıkları her karar sonuçta siyasidir. Olumsuz her gelişmenin faturası doğrudan siyasi iktidara ve Başbakana kesilmektedir.
**
Eyüp Can (Radikal,5/5)
Özgürlükler konusunda hükümet ve bürokrasiye güven yok. Böyle olunca, çocukları pornografiden korumayı da amaçlayan güvenli internet yönetmeliği, bir anda tüm internet kullanıcılarının sansürlendiği ve takip edildiği yeni bir yasakçı düzenleme görüntüsü veriyor. Buna bir de yönetmeliklerin muğlak dilini ve kraldan çok kralcı bürokratik zihniyeti ekleyin.
ETİKETLER : Sayı:821

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics