Yazarlar 27 MAYIS 2013 / 08:18

Büyük ağabey, bizi gözle

Gerek mesleki gelişim, gerek açık öğretim derslerini web üzerinden almak hızla yaygınlaşıyor. Quiz geçişleri ile bölünen kısa videolar içeren yeni ders işleme modelini (MOOC) kullanan Coursera, EdX, Udacity gibi platformlar henüz bir yıldır işlevsel ama 10 milyon öğrencisi var. Harvard ve MIT’nin birlikte açtığı EdX şimdi EPFL ve TUDelft’in katılmasıya Avrupa’ya da uzandı. EdX’in bir diğer iyi haberi de yazılım kaynak kodlarını açmaları: github.com/edX
Öte yandan böylece alınan derslerin kredilerini saydırmak için sınavlarda bir gözcü gerekiyor: yani hem lojistik hem de insan maliyeti. Acaba çağrı merkezlerinin müşteri hizmetlerine getirdiği verimi, “gözcü merkezleri” akreditasyton sınavlarına getirebilir mi?
ABD’de ProctorU, Kryterion, B Virtual, Software Secure bu hizmeti sağlayanlardan bazıları. Sınav yapılan salona, hatta odaya, mutfağa bir Web-cam üzerinden gözcülük yapıyorlar. Elbette sıkı protokolleri var: sınava giren başlık, kulaklık vb takamaz; gözleri her an görünür olmalı; PC ekranının monitor edilmesine izin verir; hatta yanında bir ayna olur ve gözcü talep ettiğinde bu aynadan ekran ve masasını yansıtabilir gibi. Ayrıca bir gözcünün sınavı alan ile işbirliği yapması ya da cevapları alıp sonrakilere satması da riskler arasında olduğundan çağrı merkezindeki gözcüler de gözleniyor!
Saydığım şirketlerde uzaktan gözcülük hizmetinin saati 27-45 TL arasında değişiyor. Türkiye’de bu yıl Anadolu Üni. Açık Öğretim sınavları için salon başkanı 80, gözetmen 70 TL alacak. ÖSYM sınavları için ise başkan 110, gözetmen 90 TL alacak. Ayrıca güvenlik, bina sorumlusu vb için de ödemeler var. Kaba bir hesapla uzaktan gözcülük bu maliyeti yarıya indirebilir. Ayrıca, canlı gözcü yerine sadece kayıt alan Respondus gibi firmalar da var.
Bu haftanın flaş haberlerinden biri Coursera’nın 5 dersi için Amerikan Eğitim Konseyi’nin ProctorU’nun uzaktan gözcülüğünü değerlendirip, geçerliliğini kabul etmesi idi. Bu derslerin kredileri artık üniversiteye transfer edilebilecek. Diğer bir haber de Güney Kore’de yapılan SAT testinin (ABD üniversitelerine giriş testi) kopya şüphesi ile iptal edilmesiydi!
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics