Yazarlar 05 AĞUSTOS 2013 / 10:53

Büyük veri ve yakın geleceğimiz

Gelecekte eğitim başlıklı yazımızda büyük veriden bahsetmiş, yakın gelecekte üniversitelerimizde ve teknik liselerde büyük veri bölümlerinin açılacağını tahmin etmiştik.

Büyük veri yavaş yavaş günlük hayatımıza girmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde dünyayı sarsan siber casusluk olayı.  NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı ) eski çalışanlarından bilgisayar uzmanı Edward Snowden’in hikayesi .  Son olarak da 1 Ağustos tarihinde BTnet.com.tr teknoloji haber portalinde yayınlanan  “İnternet üzerinde her şeyi ABD için toplayan araç: XKeyscore “ haberi.

Büyük veri adından da anlaşılacağı üzere büyük veri. Bugüne kadar bu kavramı herkes farklı şekilde tarif etmeye çalıştı.  En güzel tarif ise yukarda bahsettiğim haberde saklı. Büyük veri dünyadaki milyonlarca sunucunun işlediği zetabyte larca veriden istenilen bilgini elde edilmesi olarak tanımlanabilinir.

Tahmin edeceğiniz üzere bu büyüklükteki verileri bildiğimiz klasik yöntemlerle işlemek pek mümkün değil. Günümüzde yazlım şirketleri bu konu üzerinde harıl harıl uğraşıyorlar. Büyük verinin işlenmesi konusunda Hadoop başta olmak üzere, Lucene ve Hbase gibi projeler  öne çıkıyor.

Geçmişte bilgiye ulaşmak için ilgili cildini bulup geniş sayfalarını çevirdiğimiz kalın ansiklopedileri  hatırlayın. Yakın geçmişimizde ise internet üzerinden kullandığımız arama motorları.  xxxx nedir? diye yazarak gelen sonuçları birleştirip, analiz ederek bilgiye ulaşmaktan günümüzde geldiğimiz nokta büyük verilerin işlenerek istediğimiz bilgi haline dönüşmesi.

Büyük veri teknolojileri yakın gelecekte nelere kadir olacak hepsini kestirmek pek mümkün değil ancak büyük şirket ve kurumlarda raporlama ile ilgili bölümler olmayacak gibi gözüküyor. Patronun istediği uzun vadeli iş planları için uzmanlar günlerce çalışmayacak.  Patron elindeki cihaza hem de sözlü olarak 5 yıl sonra şirketinin tahmini cirosunu soracak. Büyük veri teknolojileri sayesinde kahvesinden bir yudum alana kadar sonuç ekrana yansıyacak.

Veriyi bilgiye bu denli dönüştüren bilgi teknolojileri yakın gelecekte bilginin eyleme dönüşmesine yoğunlaşacak.  Bakalım yakın gelecekte bununla ilgili ne gibi meslekler türeyecek ve günlük hayatımız nasıl değişecek?

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics