Yazarlar 23 EYLÜL 2013 / 08:14

Buzul çağında meşe palamudu

Mamut Manny, kaplan Diego, Sid ve sincap Scrat… Bu karakterleri Ice Age film serisinden bilmeyen yoktur sanırım. Klasikleşecek müthiş bir animasyon filmi. Bu filmde her karakterin bir özelliği var. Ama biri çok farklı. Benim üzerinde durmak istediğim kararlılığı ve azmi ile sincap Scrat ve elindeki meşe palamudu…
Sincap Scrat’ın bu meşe palamudu için katlandıklarını görünce daha da bir sevmeye başladık bu karakteri. Bir meşe palamudu için göstermiş olduğu kararlılık filmde abartılmış olsa da burada önemli olan bir konunun üzerinde durmak istiyorum. Meşe palamudunun içindeki potansiyelin.
Herhangi bir parmağımızdan daha büyük olmayan bu tohumun içinde barındırdığı potansiyel; eğer uygun zamanda, uygun toprakta, uygun bakım ile ortaya çıkarılabilirse, devasa bir ağaca ve daha da önemlisi bu ağacın üzerinde aynı potansiyeli tek tek taşıyan binlerce meşe palamuduna dönüşebilmektir. Tek mesele potansiyeli ortaya çıkarmak...
Nüfusunun büyük bir oranının genç olduğu güzel ülkemizde bu anlamda sonsuz enerjiye dönüşebilecek potansiyeli ortaya çıkarmak için gerçekten neler yapılıyor? Biz bireysel olarak kendi potansiyelimizi ortaya çıkarmak için neler yapıyoruz? Dünyanın en büyük problemlerini çözebilecek yetenek ve potansiyelimiz varken neden dünya ülkeleri arasında hak ettiğimiz yerde değiliz. Biz istedikten sonra bize kim engel olabilir?
Ergenekon dağında atalarımız içlerindeki potansiyeli bulmadılar mı? Mehmet Akif’in söylediği “Yırtarım dağları enginlere sığmaz taşarım” sözü sadece bir şiir süsü mü? Ya Atatürk “İhtiyaç duyduğunuz kuvvet damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur” derken başka bir ulusa mı sesleniyordu?
Sincap Scrat, sanırım meşe palamudundaki bu potansiyelin farkında. Ya biz? Birimizde bile bu potansiyel varken, hiç birimiz hepimiz kadar güçlü değiliz sözünü unutmadan kenetlenebilirsek kim durabilir karşımızda?
ETİKETLER : Sayı:939
YORUMLAR
Volkan 25 EYLÜL 2013 / 13:17 0 0
Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil. Samuel Beckett. Sincap Scrat yazarın hayranı sanırım :)
Osman Demirel 25 EYLÜL 2013 / 13:10 0 0
Çok güzel yazı olmuş kaleine sağlık :)

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics