Yazarlar 23 ARALIK 2013 / 08:12

Çarpım tablosu ve ulusal güvenlik

Geçtiğimiz günlerde kızımın çarpım tablosu ezberlemesini eğlenceli hale getirebilmek için android işletim sistemli tabletine çarpım tablosu uygulaması kızımla birlikte yüklemeye karar vermiştik. Store’dan çarpım tablosu uygulamalarını arayıp hem basit hem de eğlenceli görünenleri inceleyip bir tanesini seçtim ve kur dedim. Android işletim sistemine uygulama mağazasından bir uygulama kurmak isterseniz ilgili uygulamanın istediği izinleri kabul etmek zorundasınız malum. Tamam buraya kadar her şey masum gibi görünüyor. Çarpım tablosu belki çalışmak ve işi biraz daha eğlenceli hale getirmek için birkaç fonksiyona erişmek isteyebilir diye düşündüm benden bu izinleri isteyen ekran ilk çıktığında. Ancak izinleri detay okuyunca sen neye hizmet ediyorsun ey çarpım tablosu, sayıları değil başka neleri çarpıyorsun diye sordum kendi kendime…
Tablet içinde kayıtlı fotoğraf ve videolara erişim, ağdaki diğer bilgisayarlara erişim, kamerayı çalıştırabilme ve kayıt yapabilme, SIM kartındaki kayıtlı kişilere ulaşma, ortamda ses dinlemeye kadar benden çeşit çeşit izinler istedi.
Hadi isteyenin bir yüzü de böyle uygulamalara mağaza nasıl izin veriyor? Apple tarafında bu işler hiç de bu kadar kolay değil. Yazdığınız uygulama kod inceleme süreçlerinden geçiyor ve onaylanıyorsa mağazaya yükleniyor. Ancak Android de bu işin ucu kaçmış. Android yaygınlaşmak için gel kim olursan ol gel diyor ama içerdiği güvenlik riskleri nedeniyle bana tehlikeli sularda yüzüyor gibi geliyor.
Kızımın tabletindeki diğer uygulamaları kızımla beraber incelemeye başladık. Kızımın oyun diye kurduğu yaklaşık 400 uygulamanın içinden ilk dört beş tanesine bakmam, istediği ve kızımın onayladığı izinleri görmem yetti. Meğer evimde istenirse casus olarak kullanılabilecek bir böcek varmış da haberim yokmuş.
Beni kim neden dinlesin, izlesin o ayrı konu. Lakin herkes ben değil. Evinde bu şekilde tableti olmayan kaç kişi var? Android işletim sistemini çalıştırabilen 100 TL’lik tabletler bile var bu ülkede.
Teknoloji sadece kullanıcıların hayatını kolaylaştırmıyor anlaşılan, hırsızların, casusların, ülkeler arası istihbaratlarında işini çok kolaylaştırıyor belli ki. Kızıma bu işin boyutlarını anlattığımda anlamıştı. Ertesi gün bir iki tane antivirüs programı kurduğunu ama sık sık tarama yaptırdığını görünce biraz üzülmüş, biraz da sevinmiştim.
ETİKETLER : Sayı:951
YORUMLAR
kamuran ersoy 23 ARALIK 2013 / 20:49 0 0
dünyanın kontrolüne de isteseymiş :)

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics