Yazarlar 08 TEMMUZ 2013 / 08:44

Çevrimiçi sınav sistemi - ABD’nin Fatih Projesi

2013 LYS sınavları yapıldı. Fizik sınavında liselileri aylarca meşgul eden konular tek soru ile geçilirken, 30 sorunun 6’sı dönem sonuna geldiğinden hızlı geçilen atom fiziği konusundan (2012’de 3 soru) geldi. Hangi konuyu ne kadar bilmek gerektiği bir muamma. 2012’de sınava girenlerin dörtte biri bu muammaya takılıp barajı aşamadı ve hiçbir bölüme kaydolamadı. Geçen sene sınav sonuçları açıklandığında bu sıkıntıdan bahsetmiş ve eğitim sistemini güncellerken ilk hedefin bu barajı aşamayan kesim olması gerektiğini yazmıştım. Ülke seviye tespitinde bir numaralı gösterge olan PISA sınavını yapan OECD ekibinin analizine göre de, 6 kademeye bölünen öğrencilerin en alt diliminin ikinci dilime taşınması halinde, Türkiye’nin milli hasılasında 2090’a kadar yüzde 1130 artış olacak ve bu kazanç diğer tüm senaryolar içinde en yüksek düzey. Peki bu nasıl gerçekleştirilebilir?
Diyelim, tüm telekom abonelerinden her ay beşer dolar toplayarak bir evrensel fon oluşturulsa. Bu fonu kullanarak tüm okullar internete bağlanıp, her dönem tüm okullarda yinelenen çevrim içi bir sınav sistemi kurulsa. Bu dönemlik kazanım değerlendirme uygulamasında tüm müfredat değil de sadece temel kavramları kapsayan bir “ana müfredat” ne kadar kazanılmış takip edilse ve öğrenci bazında eksikler ortaya konsa. Öğretmenler bu belirlenmiş eksikleri gidermekle görevli olsa, buna göre performansları takip edilse. Böylece 12 yıllık mecburi eğitimi tamamlayan her öğrencinin ana müfredatı kazanması garantilense!
İşte ABD bu “çılgın projeye” girişti. Geçen hafta Başkan Obama’nın duyurduğu ConnectED İnisiyatifi, evrensel fondan yılda 2,5 milyar dolar ile 5 yılda yapılacak. Çevrimiçi sınav sistemi ise 2 ayrı grup tarafından Eylül 2010’dan beri geliştiriliyor (SBAC ve PARCC konsorsiyumları). Eğitim bakanlığı bu gruplara 4 yıl için 200er milyon dolar verdi ve sistem 2014 eğitim yılında ülke çapında devreye alınacak. Bahar aylarında 1 milyondan fazla öğrenci ile ilk denemeleri yapılan sınavlarda ana müfredat ile beraber, sabırla düzenli çalışma, yılmama, çözüm üretebilme, eleştirel düşünebilme gibi beceriler de sınanıyor.
ETİKETLER : Sayı:929

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics