Yazarlar 11 HAZİRAN 2011 / 00:18

Çiçero ve Lorem Ipsum

Lorem Ipsum tekniği 1960’lı yıllarda popülerlik kazanmış olsa da,  ilk kez 1500’lü yıllarda kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir. İşin ilginç tarafı ise bu yazıların M.Ö. 45 yıllarında kaleme alınmış klasik latin edebiyatı eserine dayanması.
Hikaye Amerika’da yaşanıyor. Virjinya’da bulunan Hampden-Sydney Üniversitesi Latin Dili profesörlerinden Prof. Richard McClintock , Lorem Ipsum paragraflarından birinde geçen ve Latince de anlaşılması en güç kelimelerden biri olan “consectetur” kelimesini görür.  Bu kelime klasik Latin edebiyatı eserlerinde de geçmektedir. Bu durum profesöre, Lorem Ipsum’ın aslında işe yarar bir kaynak olduğunu düşündürür. Kütüphanesinde bulunan Çiçero’nun M.Ö 45 yılında yazdığı “de Finibus Bonorum et Malorum - İyi ve Kötünün Uç Sınırları” adlı eserinde bu metinlerin aynısına rastlayınca şaşkınlığını gizleyemiyor.
Bu yazılar günümüzde ironik bir şekilde geçici içerik anlamına geliyor ve bulunduğu alana konuyla ilgili farklı içeriğin geleceğini ifade ediyor. Taklit yazı bloğu kullanmadan tasarlanan ekranları müşterilere gösterirken katılımcıların içeriğe fazlaca takıldığını fark etmiş, “bu cümle böyle olmayacak değil mi?” gibi soruları duymuş olabilirsiniz. Haklı olarak, bir taslağa bakarken taslağın barındırdığı içerikteki anlamın etkisi okuyucunun dikkati dağıtabilir. Bu kısımlara, “buraya içerik gelecek, buraya içerik gelecek”  gibi tekrar eden ifadelerin kullanılması da yine dikkati çeken bir desen ortaya çıkarıyor. Lorem ipsum’ın gerçek bir metne benzediğinden bu olumsuz etki de ortadan kalkmış oluyor. Aşağıda bu paragrafı okurken dikkatinizi hiç çekmeyecek bir taklit yazı bloğunu paylaşıyorum. İlginç değil mi?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
ETİKETLER : Sayı:825

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics