Yazarlar 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

Çığ gibi büyüyenler

Başlığımız bir film ismi gibi oldu. Aslında yaşadığımız süreç de Hollywood filmlerini aratmıyor. Ancak son gelinen noktada bizlere yine ümitlenmek düşüyor.
Neden mi bahsediyorum? Gelişmekte olan ülkelerin en büyük derdi sansür ve dahası internet sansüründen tabii ki. Bu konuda detaya da girmek istemiyorum. Sonuçta bu satırları okuyan hemen herkes Türkiye-internet-sansür üçgeninde neler yaşandığını çok iyi biliyor.
Ben biraz da tepkilerden bahsetmek istiyorum. İki hafta önce Taksim’de gerçekleştirilen internete özgürlük yürüyüşü, geçen hafta CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı liderliğindeki İnternette Sansüre Karşı Ortak Platform ekibinin TBMM’de grubu bulunan partilerin grup başkanvekillerine yaptığı ziyaretler, birbiri ardına açılan kampanyalar ve kamuoyundan yükselmeye başlayan itirazlar, karşı çıkmalar. Bu sesleri duydukça özgür internet adına içimizi bir umut dalgası kaplıyor. Yarın mı ne olacak? Onu da bekleyiphep birlikte  göreceğiz.
ETİKETLER : Gündem Sayı:782
YORUMLAR
Ozgur K. 03 AĞUSTOS 2010 / 15:19 0 0
Bu asırda bu yasaklar ülkemiz adına gerçekten utanç verici bir manzara yaratıyor. Bir Alman misafirimiz yanında getirdiği notebook ile youtube bağlantısı yapmak istediğinde başarılı olamayınca nedenini sordu. Durumu izah edip DNS değiştirerek yaptığımız bağlantıdan sonra gerçekten şok oldu. "Türkiye yi daha demokratik bir ülke sanıyordum" dedi.

Gerçekten çok utanç verici bir durum internet yasakları. Yapılan onca değişiklik içine bu internet yasaklarının alınmaması da ülkemiz adına kaygı verici bir soru işareti olarak duruyor maalesef.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics