Yazarlar 23 ŞUBAT 2015 / 07:04

Çin’in internet marşı var

Şaka gibi... Günlerden 1 Nisan da değil... Ama New York Times ve ProPublica, Çin Siberuzay Kurumu’nun, bir internet marşı bestelettiğini duyurdu. Sözleri, 2008 Beycing Olimpiyatları açılış müziği sorumlusu Wang Pingjiu’ya ait.

Çin Siberuzay Kurumu, internet sansürü ve denetiminden sorumlu. Kurumu tanımlayan değerler, sadakat, sorumluluk, inovasyon, tutarlılık, birlik ve adanmışlık, marşta vurgulanıyor.

“Siberuzay Güvenliğinin Zihni ve Ruhu” isimli 3:22 dakikalık Sovyetik marşa YouTube’dan veya propub.ca/censorship-song’dan bakabilirsiniz – inanmak için.

Marşı ProPublica, Çin’in twitter’ı Sina Weibo’dan buldu. İngilizce çevirisiyle birlikte Çincesini de yayınladı.

İngilizcesinden Türkçeye şu sözler çıkıyor ortaya. Çevirim, şiirden başka her şey, ama marşın anlam ve önemini (!) eksiltmiyor yine de:

“Sadakat ve liyakatla, ülkemizi gece gündüz gözlüyoruz. Misyonumuza, güneşin doğudan doğması gibi hizmet ediyoruz. Her günü inovasyonla, onun aydınlığını kucaklayarak yaratıyoruz. Bütün canlıların gücünü, tıpkı kalbinize seslenen bir tutarlılık ışığı gibi birleştiriyoruz. Küresel köye katkı yapıyoruz. Onu en mükemmel şekline dönüştürüyoruz. Nerede internet varsa, orada görkem ve rüyalar vardır. İnternetin gücü, dünyaya Çin’in Rüyası’nın, Çin’i yükselttiğini anlatır. Her birey, bütün ulusu temsil eder. Bu evrende yüzlerce nehir denizi sadakatle arar. Büyük Çin kültürünü ve Çin’in büyüklüğünü oraya taşır. Birlik ve bütünlük, ancak ve ancak saf ve katıksız bir ulusla sağlanır.”
ETİKETLER : 1010

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics