Yazarlar 11 ŞUBAT 2013 / 08:19

Çin hacker orduları

Birkaç yıldır Amerikan özel ve kamu kurumlarının BT sistemleri sistematik bir şekilde hacker saldırılarına uğruyor ve bu kuruluşların temsilcileri çok açık bir şekilde söylemekten kaçınarak özel sohbetlerinde saldırıların Çin’den ve özellikle Çin ordusunun bir biriminden ve onunla alakalı bir üniversiteden kaynaklandığını söylüyorlardı. Ancak bu saldırıların yoğunluğu çok arttı ve Amerikan kurumlarının sabrı artık tükendi sanırım, çünkü New York Times gazetesi geçen hafta ilk sayfasında verdiği bir haberde direkt olarak Çin ordusu ve alakalı şirketlerin gazeteye saldırdıklarını söyledi ve üstelik resim olarak da Çin bayrağını kullandı.

NY Times gazetesinin başına gelenler çok ilginç. Gazete 4 ay kadar önce Başbakan Wen Jiabao’yu eleştiren bir haber ve yazıdan sonra ve o zamandan beri saldırıya uğradıkları yazdı. Gazete çalışanlarının hepsinin e-posta şifreleri çalınmış! NY Times saldırı yoğunluğu karşısında bir danışmanlık şirketinden yardım istemek zorunda kalmış. Bu şirketin uzmanları 4 aydır yaptıkları çalışmalarla hackerleri durdurmaya ve zararlarını azaltmaya çalışmışlar. İşin ilginç yanı bu saldırılar, Wen Jiabo haberinden hemen sonra Çin Hükümet yetkililerin çok açık bir şekilde NY Times’i tehdit etmesiyle başlıyor: siz görürsünüz -- there will be consequences!

Çinli hacker saldırıları klasik bir çizgi izliyor: saldırılar Çin saati ile sabah 8de başlıyor; saldırılar ABD içinde bilgi güvenliği açısından zayıf üniversitelerde ele geçirilmiş olan robot bilgisayarlardan başlatılıyor; e-posta içinde daha önce gönderilmiş ve gazete içindeki bilgisayarlara yerleşmiş olan casus yazılımlardan faydalanılıyor; en azından 3 bilgisayara bir şekilde koymayı başardıkları uzaktan erişim araçlarıni kullanıyor ve nihayet Windows ağ sistemi kontrol yazılımını ele geçirilip, buradan tüm kullanıcı bilgi ve şifrelerini elde ediyorlar. Bütün bunların sonunda yaptıkları ise bu haberi yazan iki gazetecinin e-postalarıni okumak ve onlara gelen ve onlardan gelen her türlü dokümanın içeriğini elde etmek.

BT saldırıları konusunda kılıçların karşılıklı çekildiğini söyleyebiliriz. Yeni bir döneme giriyoruz. ABD hükümeti şimdi çok kapsamlı bazı çalışmalar yapıyor; akabinde yapılan bu saldırılara sadece savunma yaparak karşılık vereceklerini düşünmek saflık olur.
ETİKETLER : Sayı:908

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics