Yazarlar 04 KASIM 2013 / 08:05

Cinsiyet eşitsizliğimiz: 120/136

Dünya Ekonomik Forumu 2013 Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda yerimiz 136 ülke arasında 120. sıra. (WEF 2013 Global Gender Gap).
Basında bu konuda haber ve yorumlar çıktı. Buraya aktarmanın gereği yok. Ancak, basında sadece birkaç yerde yayınlanan önemli bir bilgi, merkez basında yer almadı.
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, “Eğer Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı artarsa, kişi başı gelir yüzde 31 artar” dedi. Bu hesaba göre milli gelir kişi başına 15 bin dolara çıkabilir. Hükümetin 2023 Vizyonu’na katkı yapar.
Raiser bu konuşmayı, Türkiye’de düzenlenen “Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Artırılması Projesi” tanıtım toplantısında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı yetkilileri önünde yaptı. Özetle:
“Dünya Bankası, tam zamanlı çalışan kadınların oranında sadece 6 puanlık bir artışın, gelirleri yüzde 7 artırabileceğini ve yoksulluğu yüzde 15 düşürebileceğini tahmin etmektedir. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranını OECD ortalaması düzeyine çıkarması, uzun vadede ekonomik büyümesini yaklaşık yüzde 1 oranında yükseltebilecektir. Kadının olmadığı bir iş hayatı, tek kanatla uçmaya çalışan bir uçağa benzer. Bugün Türkiye’de kadınların sadece yüzde 30’unun ekonomik fırsatlara erişimi var. Türkiye eğer kadınların işgücüne katılım oranlarını geliştirir ve OECD ortalamasına yaklaştırırsa, ülkenin kişi başına düşen milli gelirinde yaklaşık yüzde 31’lik bir artış yaşanacaktır.”
ETİKETLER : Sayı:944

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics