Yazarlar 28 EKİM 2012 / 14:37

CIO’ların başağrısı-BT dışkaynak problemleri

Geçen hafta CIO bir arkadaşımla konuşurken, bir tedarikçiden dışkaynaklı hizmet olarak aldığı BT hizmetlerinin kalitesi konusu gündeme geldi. Birçok CIO gibi, bu konuda ciddi sorunları olan arkadaşım mevcut durumundan dert yandıkça, bu haftanın konusu da belli oldu.
BT servis operasyonunu dışkaynaklı hizmet olarak bir BT şirketine devreden -devretmeyi düşünen- CIO’lara ilk tavsiyem, yapacakları hizmet sözleşmesinin büyük bir olasılık ile ilk kontrat periyodunun sonunu göremeyeceği gerçeğinin unutulmaması. Tedarikçi ile yapılacak olan kontratın, işte bu düşünce ile daha baştan çıkış planları düşünülerek hazırlanması gerekiyor. Sözleşme eklerine olay yönetimi ve varlık yönetimi uygulamalarının verilerini kendilerinden sonraki tedarikçiye nasıl ve hangi teknoloji ile devredeceklerinin tanımlanması, bu süreçlerde kullanılan uygulamalarının sahipliğinin müşteri tarafında olması gibi konularda daha ilk günden anlaşılması, sonradan oluşabilecek problemlerin daha baştan bertaraf edilmesini sağlayacaktır.
Mevcut bir servis sözleşmesi varken, aldığı hizmetten memnun olmayıp tedarikçisini değiştirmek isteyen CIO’ların da haklı gerekçeleri yok değil elbette. Arkadaşımın dertlerini sıralarsak:
• Tedarikçi şirketin SLA şartlarına uymaması
• SLA şartlarına uyulsa bile, yazılmamış performans kriterlerinden sınıfta kalındığı
• Dışkaynak olarak çalışan personelin teknik yetkinliklerinin sınırlı olması
• Genel hizmet kalitesinin alternatif tedarikçilere göre aşağıda kalması
• Dokümantasyon eksiklikleri
gibi konuların CIO’ların bu konuda başını ağrıtan maddeler olduğunu anlamak olası.
Devam eden bir BT hizmet sözleşmesinde bu problemleri nasıl aşarız diye düşündüğümüzde ise ilk aklımıza gelen maddeler aşağıdakiler oldu:
• SLA şartlarının değiştirilmesi: Tedarikçi şartlara uymasına rağmen performans sorunları varsa, sözleşmenin tekrar tasarlanması gerekiyor
• Personel kalitesinde sorunlar varsa, yeni personel ikamesinin sağlanması, bununla ilgili sözleşmede şartlar yoksa eklenmesi gerekiyor
• Gerekirse danışmanlık alınarak ITIL projesi yapılması, mevcut BT operasyon yönetim süreçlerinin optimize edilmesi, tedarikçiden de ITIL konusunda sertifikasyon gerekli diğer şartlara uymasının beklenmesi gerekiyor.
Konu detaylı ve uzun, diğer açılardan ilerde irdelemeye devam edeceğiz.
ETİKETLER : Sayı:893