Yazarlar 02 MART 2015 / 09:16

Citizenfour’a Oscar geldi

Geçtiğimiz haftalarda bu sayfaya bakanlar, BBC’nin, Julian Assange’ın Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’ne sığınmasını “andıran” bir sitcom yayınlayacağını okudular. Primetime’da yayınlanacak bu komedide Assange’ı “andıran” kişiyle birlikte, Kim DotCom’u “andıran” bir kişi daha olacaktı. Tam sitcom formülü: Tek bir mekanda durum komedisi.

“Siyasal Sığınma” (Asylum) başlıklı dizi, daha başlamadan tartışma yarattı. Julian Assange, avukatları vasıtasıyla BBC’e başvurarak itiraz etti. BBC vazgeçmedi ama sadece üç bölümle sınırladı. Böylece, her halde BBC tarihindeki en kısa dizi oldu bu.

İşin daha da kötüsü, yayınlandıktan sonra ciddi medya mini diziyi beğenmedi. Ortanın solundaki Guardian’da bir yorumcu, “Daha birinci bölümde o kadar çok şey eksik ki, acaba gülmek zorunda mıyım diye düşündüm” diye yazdı. Muhafazakar ciddi Daily Telegraph, “Hiç komik değil” derken, Storify’da biriken twitter yorumlarının hemen hepsi “berbat” ile “hayal kırıklığı” arasında uzayan bir listeydi. Ben de sabırla izledim ve bitsin diye bekledim. 10 yaş grubuna hitabedecek esprilerle gülümsetmedi bile.

BBC’nin, veri gazeteciliği ve ciddi araştırmacılıkla bezeli, oya gibi işlenmiş, doktora tezi kadar sağlam programları arasında bu sitcom, her halde BBC Yönetimi’nin unutmak isteyeceği başarısızlıkların başında gelecektir.

Assange’ın öyküsü, beyazperdeye zaten 2013’te Benedict Cumberbatch’le Beşinci Kuvvet (Fifth Estate) adıyla yansımıştı. Onun hakkında söylenebilecek yeni bir şey kalmadı galiba? Ama, başka bir “sızıntı ustası” hakkındaki ciddi bir film var artık.

Edward Snowden’la Hong Kong’da gazeteci Laura Poitras’ın yaptığı söyleşi, bir gerilim filmi kıvamında, Citizenfour adıyla geçen gün En Başarılı Uzun Metrajlı Belgesel Oscarı’nı kazandı. Ekim’de ilk kez New York Film Festivali’nde, sonra Londra Film Festivali’nde gösterilen film kısa sürede 39 ödül aldı. Film, Nisan’da İstanbul Film Festivali’nde de gösterilecek.

Belgeselde Julian Assange, Snowden’in sızıntılarını Guardian’da yayınlayıp başı derde giren İngiliz gazeteci Glenn Greenwald ve konuyla ilgili başkaları da yer alıyor. Türk stili bir “belgesel” (!) değil bu: Aktörler yok.

Amerikalı yönetmen Oliver Stone, Citizenfour’un bu başarısı ardından, Nicolas Cage, Rhys Ifans ve Joely Richardson’un da rol alacağı bir Edward Snowden filmi çekmeye hazırlanıyor. Snowden’i, ona benzeyen Joseph Gordon-Levitt canlandıracak. Film, 2015 Aralık’ında ABD’de vizyona girecek.

Oliver Stone, komplo teorisi “kokan” konularda yaptığı, polemik yaratan filmleriyle ünlü. Snowden konusu, onun için ballı börek.

 
ETİKETLER : 1011

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN