Yazarlar 11 ARALIK 2011 / 14:39

Cloud nedir? Bir tane de ben alsam? - I

Bu haftaki konumuz, bulut bilişim kavramları ve mimarisi olacak.
Konu üzerine artık her şirkette araştırma ve kavramı onaylama (POC) çalışmalarının yapıldığı günlerdeyiz. Aslında bu noktaya gelmemiz zor olmadı. Son yıllarda, bilişim donanım ürünleri ve bantgenişliklerinin sürekli ucuzlaması, dışkaynak çözümlerinin yaygınlaşması sonrası, şirket patronları bir süredir BT’yi dışardan, çok daha ucuza alabileceklerini düşünmeye başlamışlardı. Yönetim kurulları son yıllarda, herhangi bir iş sürecini iyileştirmek için, öncelikle BT ekibinden yardım istemeye ve bunu hemen yapmalarını beklemeye başladılar.
Bununla birlikte, uygulama ekiplerine verilen projeler, çoğu zaman hedef tarihe yetiştirilemiyorlar. Hangi şirketteki uygulama ekibine sorsanız, BT’nin kendilerini yavaşlattığından yakınıyor. Uygulama içindeki herhangi bir sorun, geliştiriciler tarafından bakıldığında sunucu ve bilgisayar ağlarından kaynaklanmakta. Sistem ve ağ yönetim ekipleri ise, uygulama sunucularındaki sorunların kaynağını bulabilmek konusunda yetkin değiller.
Aslında sorun, mevcut mimaride kullandığımız sistemlerin doğasından kaynaklanıyor. Uygulamaların üstünde koştukları platforma tamamen bütünleşik çalışmaları, hem geliştirme sürecini, hem de komplex yapılarda çıkan sorunların çözülmesini zorlaştırıyor.
İşte yeni nesil bulut bilişim mimarisi tam bu noktada devreye giriyor. Gelecek 1-3 sene içinde bulut bilişim için geliştirilmiş bulut uygulamaları ile BT mimarimiz tamamen değişiyor olacak.
“ Uygulama geliştirmenin altyapıda her zaman bir problem olabilir mantığına göre iş sürekliliğini garanti edecek şekilde yapıldığı,
“ Sürekliliğinin müşteriye SLA ile garanti edildiği,
“ Bu amaçla sanallaştırma ve bazı noktalarda CDN’ lerin kullanıldığı,
“ Uygulamanın sanallaştığı ve üstünde koştuğu altyapıdan (app fabric) tamamen bağımsızlaştığı,
“ Değişim yönetimi, kuruluş, bütünleştirme ve konfigürasyonların otomatize edildiği,
“ Self-servis bileşenler üzerinden kurulum ve konfigürasyonu son kullanıcının kendisinin yaptığı,
“ Sadece uygulamanın kullanıldığı kadar para ödendiği bir yapıdan bahsediyorum. Kavram ve mimari bileşenlere diğer yazıda devam edeceğim.
ETİKETLER : Sayı:849

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics