Yazarlar 24 KASIM 2014 / 09:45

Çocuktan al yazılımı

Pakistan’dan 2009’da İngiltere’ye göç eden bilişim teknisyeni Asım Bey’in oğlu Ayan, Microsoft IT Teknisyenliği Sınavı’nı kazandı.

Eee?.. Valla, Ayan bu sınavı 5 yaşında (yazı ile: beş) kazandığı için haber oldu. Bakınız, İngiltere’den 2,500 km uzakta Türkiye’deki bir yayına bile haber!

Ayan Qureshi (Kureyşi), baba açısından şanslı: Onun bilgisayarını üç yaşından beri kurcalıyormuş. Böyle böyle bu işleri öğrenmiş. Ve Microsoft’çuların şaşkın bakışları altında sınava girmiş, kazanmış.

Bu yaşta bu zeka? Şaşılacak pek bir şey yok: İlkokul öncesinden başlayarak  çocukları robotları yönetmeye (aslında: kod yazmaya, programlamaya) alıştırma da, artık “haber” olmaktan çıkıyor. Bunu hala yapmayan ülkeler “haber” olacak bir süre sonra.

Benzer bir başka haber Intel’den... 13 yaşındaki Shubham Banerjee (Belçika doğumlu ama ismi Asyalı) görme özürlülerin okumak için kullandıkları kabartma Braille alfabesiyle metin yazan bir yazıcı yaptı. Adı: Braigo.

Olay ABD’de geçiyor: Shubham, 12 yaşındayken legodan yaptığı yazıcı prototipini Beyaz Saray’da Başkan Obama’nın da katıldığı “Maker” etkinliğinde göstermişti. (Amerikan cumhurbaşkanının bunca dünya derdi arasında “uğraştığı” konulara bakınız!)

Shubham’ın Braille yazıcısı “basit” (!) bir yazıcı değil: Sabahleyin, CNN haberlerini bu alfabeyle basıyor, görme özürlü vatandaş uyanınca elinin altında hazır basılı haberleri buluyor.

Intel, 4 Kasım’da Braigo’ya başlangıç sermayesi verdiğini açıkladı. CBS haberlerinde, “Bu 8. sınıf öğrencisi, bir start-up için sermaye alan en genç kişi oldu” denildi. Shubham’ın Braigo adlı şirketi nerede? Palo Alto’da tabii ki, başka nerede olacak?!

 
ETİKETLER : 997

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics