Yazarlar 26 KASIM 2012 / 15:19

Çözümü var mı bilmiyorum

Bir dönem çalıştığım bir şirketin markalarından bir tanesinin logosu yenilenmişti. Tüm broşürler, matbu formlar, araç üstü ve tabela reklamları yeni logo ile değiştirilmişti. Bu değişiklikler maliyetine katlanılarak yapılabilir şeylerdi. Ancak bu marka kırk yıla yakın vardı ve internetin tarihinden daha eskiydi. İnternette bu eski logoyla yeni logo değişimi nasıl yapılabilirdi? Bu mümkün müydü?
Tüm şirket olarak seferber olmuştuk, internette bulduğumuz eski marka görseli taşıyan site bilgilerini marka iletişim departmanı ile paylaştık, bunların büyük bir kısmı değiştirildi. Aradan dört yıla yakın zaman geçti, ancak halen eski logo Google’da görsel aramalarında beşinci sırada geliyor. Eski logo internetin hafızasında halen yaşıyor ve kopyalanarak yeni sitelere taşınabiliyor. Bu problem sadece bu şirketin problemi değildi, dönüşümü en başarılı yapan şirketlerden bir tanesiydi. Ancak daha iyi olamazdı.
Benzer durum kişisel problemlere de neden oluyor görünüyor. İnternet İzleme Vakfı’nın yaptığı bir araştırmada kullanıcıların sosyal medya ortamlarında eklediği binlerce mayolu veya bikinili tatil fotoğraflarının uygun olmayan sitelere kopyalandığını gösterdi. On iki bin fotoğrafı izlemeye alan vakıf, bu fotoğraflardan on bin tanesinin bu sitelere de yüklendiğini ortaya çıkardı. Vakfın müdürü ise durumun vehametinin farkında ve “Gençler genellikle bu konuya oldukça safça yaklaşıyor ve internete yükledikleri fotoğraflara neler olabileceğini konusunda hiçbir fikirleri yok” diyor.
Sosyal medyadaki kişisel kullanımdan, profesyonel dünyadaki kurumsal kullanıma kadar problem aslında ortak nedene dayanıyor. İnternete kolay yüklenen bir şey, kolaylıkla kaldırılamıyor. Bu soruna bir teknik çözüm geliştirmek için bilişim şirketlerinin önünde bir fırsat var sanırım. Sanırım diyorum çünkü, üniversitede matematik derslerimize giren ve sonsuz saygı duyduğum Prof.Dr. Hüseyin Halilov; “her soru için, çözmeye başlamadan önce çözümü olup olmadığını önce düşünün” derdi. Bu problemin çözümü var mı diye düşünürken hocam aklıma geldi. Ömrü uzun olsun...
ETİKETLER : Sayı:897

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics