Yazarlar 11 KASIM 2012 / 13:51

Değer zincirinin en değerli halkası

1980’de efsanevi İngiliz mucid Sir Clive Sinclair bizi ev bilgisayarı ZX80 ile tanıştırdı. Sinclair’den ayrılan 2 mühendisin kurduğu Acorn, BBC’nin bilgisayar eğitimi için hazırladığı TV şovunda kullanılacak cihazın ihalesini aldı. 1982 yayınlan “The Computer Programme” isimli bu dizide grafik programcılığı, ses, müzik, teletext, dış donanım kontrolü, hatta yapay zeka tanıtılacaktı. Acorn Proton bunları yapabiliyordu ama 6502 temelli işlemci yapısı daha da ileri gitmeye yetmiyordu. Çoğunluğu Cambridge öğrencilerinden oluşan Acorn takımından 2 kişi Berkeley Üni.’deki başka öğrencilerin geliştirdiği  RISC mimarisini yayınladıkları makalelerde okuyunca gidip yerinde görmeye karar verdi. Döndüklerinde kendilerinin de yeni bir mimari yapmaya cesaretleri vardı. Acorn RISC Machine adını verdikleri bu mimari ARM Holdings adı ile kurulan, Sir Robin Saxby’nin yönettiği ve ortakları arasında Apple’ın da olduğu yeni bir şirkete yol açtı.
X86’ya kıyasla daha hafif olup, mobil ya da gömülü sistemlerde daha verimli (enerji açısından) çalışan ARM mimarisi ile üretilen işlemciler şu an 1,5 milyardan fazla cihazın kalbi. iPad, Galaxy Tab ve diğerleri ARM’lı. ARM’ın geliri tablet furyası ile bu yıl rekor oranda arttı. 2000 çalışanı var.
“Sir” sıfatı olmayan hatta bilgisayar eğitimi dahi olmayan ABD’li
Marc Pincus 1988’de ekonomi bölümünden mezun olup girişim sermayesi firmalarında çalışmaya başladı. İşinde yükselmek için Harvard’da MBA yaptı. 1993’de mezun olup 1995’den sonra kendi firmalarını kurmaya başladı. 3 yazılım firması kurup, sattı ya da halka arzını yaptı. Ancak büyük çıkışı 2007’de Zynga ile oldu. Kaybettiği bulldog köpeğinin adını verdiği bu firmanın başka bir yazılımın içine yazdığı sosyal oyunlarını günde 75 milyon insan oynuyor. 3000 çalışanı var.
30 yıllık geçmişi olan, en kalbur üstü bilgisayar bilimcilerin kurduğu, BT’de en temel unsurun yani işlemci mimarisinin fikri mülkiyetine sahip ve tabletlerin çıkışı ile zirvede olan ARM’ın geliri, dün kurulup yazılıma yazılım yazan Zynga’nın üçte biri! Değer zincirinin en değerli (ama en zayıf) halkası en sonda olan.
ETİKETLER : Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics