Yazarlar 12 MAYIS 2014 / 08:07

Değişen sadece ürünler mi?

20 yıldır bu sektörde olan birisi olarak, dönüp geriye baktığımda önümde duran en net resim; son 5 yılda ortaya çıkan değişimlerin, öncesindeki 20 yıldaki değişimlerden çok daha fazla olduğu. Konuya buradan baktığımızda her şeyden önce değişen şeyin gerçekten ne olduğunu tanımlamamız gerekiyor.

Son 5 yılda değişen sadece ürünler mi? Bu kadar hızlı değişen tek şey hayatımıza sadece yeni ürünlerin girmesi mi? Bence oluşan değişim ve almamız gereken mesajlar bunun çok daha ötesinde. Buradan alınacak doğru dersler hangi sektörlerde olursa olsun, şirketlerin rakiplerine göre ciddi fark yaratmasına yardımcı olacaktır.

Alınması gereken ilk ders şirketlerin ve o şirketteki her seviyedeki yöneticilerin düşünme şekillerini değiştirmesi gerektiği. Herkesin kendine ve şirketine sorması gereken ilk soru; “Niçin bazı insanlar ve organizasyonlar ortada olan bir konuya diğerlerinden farklı bakarlar?” “Onları bu bakış açısına sahip kılan nedir?”

Bu soruların cevapları organizasyonların fark yaratması ve uzun süreli başarıları için çok kritik. Burada ilk kazanılması gereken özellik, hem kişisel hem de organizasyon olarak “Basit düşünme” teknikleridir. Etrafımızdaki her şey o kadar kompleks durumda ki bunlardan sıyrılıp konuya basit bakabilmek gerçekten ciddi bir meziyet haline geliyor. Bu o kadar önemli ve üzerinde çalışılması gereken bir konu ki herkes tarafından teorikte kabul edilmesine rağmen, günlük hayata aktarılması bir o kadar zor aslında.

Bizi basit düşünmeye götüren en önemli egzersiz ise “soru sorma”yı sürekli hale getirmektir. Doğru soruları sormak hem kişiyi hem de orgnizasyonu basit düşünmeye itecek, basit düşünme ise rakiplerinizin var olanı geliştirmeye çalışırken sizin konuya yepyeni bir bakış açısı getirmenizi sağlayacaktır.

Son 5 yılda hayatımıza giren yeni ürünler değil, yepyeni bakış açılarıdır. Eski hantal, kompleks orgnaziasyonlar yerine basit ve hızlı karar alıp uygulayabilen organizasyonlar tartışmasız olarak bundan sonrada rakiplerinin önünde yer alacaklar.

Değişan sadece ürünler değil, ürün sadece değişen bakış açılarının sonucudur. Eğer gerçekten fark yaratmak istiyorsak öncelikle şirket kültürüne ve bakış açımıza odaklanmamız gerekir.
ETİKETLER : Sayı:971

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics