Yazarlar 06 OCAK 2014 / 09:26

Değişimi yönetmek

Ercan Aydın
Palo Alto Networks
Direktör – Rusya, Türkiye ve Ortadoğu

Çok değil beş sene önce, bireysel seçimlerin kurumların bilgi işlem altı yapısını böylesine etkiliyeceğini söyleselerdi, inanır mıydınız?

Günümüzde şirket çalışanları kendi cihazlarını kullanarak e-postalarını okuyor, şirket bilgilerine ulaşmak istiyor, aynı cihazlar üzerinden kendilerine ait uygulamara (oyun, bankacılık vb.) ulaşarak sosyal hayatlarını sürdürüyorlar.

Zaman ve mekanın öneminin kalmadığı günümüz çalışma ortamında, neyin nasıl kontrol edileceğine dair politikaları belirlemek, bu politikaları uygulamak ve raporlamak bilgi işlem yöneticilerinin üzerinde ciddi emek harcadığı yeni bir çalışma alanı haline geldi.

Bu çalışma alanının bir tarafında şirketin uygulaması gereken güvenlik politikaları var. Bilgi işlem güvenliğinden sorumlu ekibin her gün artan güvenlik ürünlerini yönetmek, raporlarını değerlendirmek ve olası sorunları gidermek için zaten varolan iş yükünün üzerine bir de bu eklendi.

Diğer bir çalışma alanında ise network altyapısına (ister-istemez) tanımlanan mobil cihaz veya kişisel bilgisayarların, networkte oluşturduğu trafikle ilgili network ekibine gelen yeni talepler var.

Hemen herkes, mümkünse her yerden, her zaman, her şeye ulaşabilmek istiyor. Bu yeni dünya düzeninin ne kadar doğru olduğu konusunu bir kenara park edip, bunun nasıl olabileceğine odaklanalım.

Günümüzde her şeyin ana ekseni bireyler (kullanıcılar) oldu. Bireylerin tercihleri kurumların tercihlerinin önüne geçmiş durumda. Kullandıkları cihazlardan öte, ulaştıkları uygulamaların sağladığı bilgilerin gizliliği büyük önem taşıyor. Bu nedenle, hem network alt yapısı, hem de güvenlik politikalarını belirlerken, öncelikle hangi bireyin (kullanıcının), hangi uygulamalara ulaşacağına karar vermek gerekiyor. Bunun ardından da ulaşılan bilginin gizliliğinin kontrol edilmesi ve trafik içinde bilinen (Malware) veya bilinmeyen (APT-odaklı saldırı) bir saldırının olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor.

Bilgi işlem sektörünün bir çalışanı olarak, ailemiz veya sevdiklerimizle geçireceğimiz değerli zamanı, bu alanlarda düzenlemeler yapmak için -çalışma saatleri dışında- harcıyoruz. Yeni nesil network güvenlik çözümleri hem çalışanların güvenli bir şekilde bireysel veya kurumsal uygulamalara erişebilmelerini, hem de bize sevdiklerimizle daha fazla beraber olma imkanını sağlıyor.

Değişimi yönetmek bizim tercihimiz, değişimin bizi yönetmesine izin vermek de...

 
ETİKETLER : Sayı:953

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN