Yazarlar 11 HAZİRAN 2011 / 01:23

Deneyim X esneklik

Bu yazıyı kaleme aldığım gün San Fransisko’da 2011 Apple World Wide Developer Conference var. Bu yılki bombalar arasında iPhone ve iPad’in yeni çıkacak işletim sistemi iOS 5 hakkında açıklamalar bekleniyor. Mevcutta iOS 4.3 kullanan bu cihazların büyüsü Apple’ın kullanıcı deneyimini en üst düzeyde gözetmesi. Bu sayede akıllı telefon pazarının yüzde 26’sını almalarına karşın sansasyon yaratmakta çok daha ilerdeler. Diğer cephedeki Android cihazları yüzde 35 pazar payına sahip. Android Market Place, Apple’ın 1 yıla varan başlangıç avantajına rağmen Ağustos ayında Apple App Store’un genişlini yaklayacak (425bin app noktasında). Deneyim X esneklik.
Bu ayrışma noktası iki işletim sisteminin gelecek yol haritalarını da belirleyen fark. iOS 5 için Siri ve Nuance teknolojileri beklenirken, Android için Google App Inventor konuşuluyor. Nedir bu teknolojiler ve deneyim/esneklik ayrışmasını nasıl etkileyecekler?
Siri ve Nuance, Apple’ın 2010’da bünyesine kattığı, alanlarının açık ara lideri iki firma. Nuance konuşma tanımada dünya lideri. Türkiye’de de ilk olarak ALO Garanti’nin IVR’ına eklenip, yükünü hafifletmek için  gelen ve böylece Türkçe sürümü de geliştirilen Nuance, şu an 56 dili destekliyor! Bu işte o kadar iyi ki, pazar değeri 6 milyar dolar. Siri ise doğal ifadeleri anlamada lider. iOS 5 içinde gömülü geleceği tahmin edilen bu ikili, telefona verilen komutları tanıyıp, anlayıp işlem görmek için altyapıyı sağlamış olacak. Gerisi uygulama geliştiricilerinin hayal gücüne kalmış. Pekala “akıllı telefon” tanımını değiştirebilirler! Google App Inventor ise programlama dilini bilmese de mantığını bilen herkesin Android uygulama geliştirmesinin yolunu açıyor. GPS ve diğer sensörler, mesaj ve çağrılar gibi tüm telefon fonksiyonları için hazır blokları birbirine bağlayıp, saatler içinde farklı ve capcanlı uygulamalar hazırlamak mümkün. Wordpress ile Blogger’ın web yayıncılığını halka mal etmesi gibi, App Inventor’da programcılığı halka mal edecek. Artı yeni uygulama fikirleri çok kısa sürede bir prototip ile test edilebilecek.
ETİKETLER : Sayı:825

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics