Yazarlar 09 ARALIK 2013 / 08:16

Depolama sistemleri rekabet argümanları

Geçen hafta bir ziyaretimiz öncesinde, müşterimizin yeni bir sunucu - depolama donanım yatırımı yapma arefesinde olduğunu öğrendim. Kurum olarak donanım satışı yapmadığımızdan, müşterimizin bizim de alınan teklifler hakkında fikrimizi alacağını aramızda konuştuk.
Müşteriye doğru giderken, laf döndü dolaştı zaman darlığına geldi. Bilinen en önemli donanım üreticilerinin tüm teknik sertifikalarına sahip olan bizim danışmanlar; bu kadar kısa sürede, verilen teklifler hakkında olumlu-olumsuz yorum yapamayacağımızdan bahsettiler. Sektörümüzde, uzun yıllardır çalışan bir yaşlı olarak, bu işin onlar için çok kolay olacağını söyledim kendilerine.
Daha gelen teklifleri bile görmeden, hem teklif alınan şirketleri hem de gelen konfigürasyonları bildiğimi belirttim.
Nedense, uzun yıllardır ülkemizde, belli bir segmentteki müşterilerin, her türlü donanım ihtiyacının, “2 adet modeli belli sunucu bilgisayarı”, “1 adet de modeli belli depolama sistemi” önerilerek çözüleceğine inanılıyor. Halbuki piyasada bu gibi kararları vermek için, daha marka ve modele gelmeden önce, faydalı olacak teknolojilere karar vermek önemli. Gelin bu yazımda öncelikle, sadece depolama donanımları için, genel geçer bazı rekabet argümanlarını ele alalım:
• Bizim sistemler daha süper. (Her üretici aynı şeyi söyler, öncelikle teknolojinin faydasını ve buna ihtiyacı anlamak gerekir)
“ iSCSI sistemler çok yavaş, olmuşken iyisi olsun, FC yatırımı yapılmalı. (Neye göre daha yavaş? Fayda/Maliyet hesabı yapılmış mı? Eşit maliyetli sistemler kurulursa, 20K USD değerindeki iSCSI donanımının, aynı maliyetteki FC donanıma göre daha fazla performans verdiği ölçülebilir.)
• Bizim depolama sisteminde daha fazla snapshot alınabiliyor. (Snapshot almak çöken sistemleri geri getirmek için gereken en önemli özellik mi?)
• Önbellek (Cache) bizde daha fazla. (Önbellek birkaç dolarlık RAM modüllerinden ibaret değil mi? Üreticinin çok da pahalı olmayan önbellek modüllerini, ilgili modellere koymamasının bir sebebi olsa gerek)
• SSD çok hızlı. Almak gerek. (Birçok disk tipi ve kavramı var? SLC, MLC, SAS, SATA, IOPS? Bu konulara da bakılmalı)
• Bizde süper replikasyon (kopyalama) yazılımları var. (Rakiplerin lanse ettikleri teknolojilerin maliyetleri ne kadar? Bu özelliklerin hangi kullanım senaryoları ücretsiz? Ona bakılmalı)
Wide Striping gibi, Tiering gibi teknolojiler var, bunlar da kendi aralarında çok iyi karşılaştırılmalı.
Satın almalar öncesinde, tedarikçi şirketleri bu konularda sıkıştırmalarını müşterilerimize tavsiye ederim.
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics