Yazarlar 09 HAZİRAN 2014 / 08:11

Depremde çöken iletişim oldu

Bir deprem daha yaşadık… Gökçeada açıklarında yaşanan deprem ülkemizin neredeyse yarısına yakın bir bölgesinde hissedildi. Neyse ki can kaybımız olmadı.
Kötü haber tez yayılır derler, haberlerde İstanbul’da şiddetli hissedildiği açıklanınca dakikalar içinde telefonlar çekmemeye başladı. Telefonlarda internet vardı, ama aradığımız numaralara meşgul sesi alarak ulaşılamıyordu. Fiziksel olarak herhangi bir yıkım yok deniliyordu, bu nedenle fiziksel hasarları olmadığı belliydi. Lakin operatörler bildiğimiz anlamda yük testinden geçiyorlardı.
Konuyla ilgili operatörlerden yapılacak açıklamaları araştırıyordum ki; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, “Aşırı kullanımdan dolayı yavaşlama var. Şu anda normale dönüyor” açıklamasında bulunmuştu. Yazılı açıklamasında, operatörlerin trafiği dengelemek için yoğun bölgelerde kanal kapasitelerini veriden sese doğru kaydırdıklarını aktardı. Afet durumlarında telekomünikasyon ve iletişim ihtiyacının en üst seviyelere ulaştığını ve operatörlerin iyi bir sınav verdiğini düşündüğünü paylaştı. Evet zorlu bir sınavdı ama sınavdan geçilmiş miydi kullanıcılara sormak istemiştim.
Depremden sonraki günler çevremdeki insanlara iletişim kurmak isteyip istemediğini ve kurabilip kuramadığını sormuştum. Sorduklarımdan büyük bir kısmı mobil cihazlarından iletişim kurmak istemiş ama kuramamıştı. Sabit telefonlar çalışırken mobil telefonlar deprem sonrası iki saat tam anlamıyla çalışmamıştı. Data hatları çalıştığı için anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden kurulan iletişimler daha sağlıklı olmuştu. Ses hatlarında bağlantı sabit kalırken data hatlarında sabit değil. Bu nedenle data hatlarında daha çok uygunluk vardı. Hizmet kesintisi yaşayan sadece iletişim değildi, Kandilli Rasathanesi’nin web sitesi de yoğun kullanımdan dolayı hizmet veremez duruma gelmişti.
Deprem gibi felaketlerde iletişimin önemi ve bu nedenle sağlam bir altyapı ihtiyacı bir kez daha gündeme gelmişti. Ülkemiz deprem kuşağında, bu deprem ne ilk ne de son olacak. Ancak kamusal hizmet veren tüm altyapıların tekrar gözden geçirilmesi, denetlenmesi çok faydalı olabilir.
ETİKETLER : Sayı:975

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics