Yazarlar 11 MAYIS 2015 / 08:25

Dersi ayakta görecekler

ABD’de bir ilkokulun yönetimi, sınıflardaki iskemleleri atmaya karar verdi. California’da San Rafael’deki Vallecito İlkokulu’nda öğrenciler, kendi boylarına ayarlanabilen masalara dayanarak ayakta ders görecekler.

Çünkü, çocukların daha ilkokul yaşından itibaren oturarak, hareketsiz bir yaşama alışmasını önlemek gerekiyor. İngiltere’de Cambridge Ü kaynaklı bir araştırma, hareketsizliğin gerçek bir sağlık sorunu yarattığını gösterdi: Her yıl sadece Avrupa’da 676 bin ölümün sırf hareketsiz yaşam sonucu olduğu anlaşıldı. Aşırı şişmanlıktan ölenler 337 bini aşıyor. Avrupa’da hareketsizlikten ölenlerin sayısı, oburluktan ölenlerden iki kat fazla. Hele, oburluğun yaşam tarzı halinde olduğu ABD’de durum her halde daha berbat.

ABD’de eğitim araştırmalarıyla ünlü Kaiser Vakfı’nın verilerine göre çocuklar ortalama 7.5 saati ekran başında geçiriyor: Uyanık oldukları sürenin % 80-90’ında hareketsizler. Okula servisle gidiyorlar, yürümüyorlar, orada sürekli oturuyorlar, eve gelince yine oturuyorlar, ve buna doğal bir yaşam tarzı olarak alışıyorlar. Spor yapsalar bile bu, artık yeterli olamıyor.

İskemleyi sınıftan atacak ilkokulda ders süreleri sadece 15 dakika. Çocuklar 3-4 saatlerini ayakta geçirecekler. İsteyene iskemle ve tabure de olacak. Masaları boylarına göre ayarlayacakları için, ayakta durmak onlara doğal gelecek. Masanın altında, ayak dayamak için ileri-geri oynayan pedallı bir düzenek var. Çocuk, isterse buraya ayağını dayar, masaya dayanır. Kuyrukta bekler gibi ayakta durmakla omurga-kalça açısını organik bir açıyla koruyup destekleyerek durmak arasında fark var. Buna dinamik duruş deniliyor.

Ayakta durarak, çocukların ortalama % 17 daha fazla kalori harcadıkları, ABD’de resmi raporlara yansıdı. Daha kilolu çocuklar ise ayakta durarak % 30 daha fazla kalori harcıyormuş. Sadece kilo sorununa değil, ADHD denilen, hiperaktivite, dikkati odaklayamama sorununa da yarayacağı düşünülüyor. Çocuklar, ayakta durarak dersi izlediklerinde daha dikkatli oluyormuş.

Sınıftan iskemleyi atma fikri, kızları Vallecito İlkokulu’nda okuyan, San Fransisco’da olimpiyat sporcusu yetiştiren, ağır spor çalışmaları yaptıran CrossFit şirketinin kurucuları, fizyoterapist Juliet ve Kelly Starrett çiftinden çıktı. Okulun yenilikçi fikirlere açık yönetiminin oluruyla bu işe resmen başlanacak. Geçen aylardaki ilk denemeleri çocuklar sevdi.

Sınıflara, yeni masaların bir faturası var elbette: 150 bin Dolar. Starrett çifti bu fikri başka okullara da benimseterek ülke çapında bir kampanyaya dönüştürmeye başladılar. Amaç, fonu “kitlenin” sağlaması.
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics