Yazarlar 22 ARALIK 2014 / 13:23

Devletin başı kod yazdı

Geçen hafta ABD Başkanı Obama, öğrenci Adrianna Mitchell’in yardımıyla  “bir satır” kod yazdı. İrlanda Başbakanı Enda Kenny, 9 yaşındayken üç web sitesi kurarak 2014’te “AB’nin Dijital Kızı” seçilen Lauren Boyle’un yardımıyla kod yazdı. İngiltere Başbakanı Cameron, öğrencilerle yere oturarak kodlamanın nasıl yapıldığını öğrendi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande kod yazmadı ama bir konuşmasında dijital vatandaşlığın (citoyenneté numérique) öneminden söz etti.

Meslekdaşları bu işlerle meşgulken Almanya Başbakanı Merkel, “internette ağ tarafsızlığı olamaz” demez mi! Neyse, o başka hikaye…

ABD’de geçen yıl yine Obama’nın başlattığı “Kodlama Zamanı” (Hour of Code) girişimi bu yıl yinelendi. Ama bu sefer, Bay Başkan kafasına, bu işi organize eden Code.org’un kepini takarak, “Frozen” filmindeki bir karakter için “tek satır” kod yazdı.

Obama’yı, geçen yılki şu sözleriyle hatırlıyoruz: “Sadece bir video oyunu satın almayın. Video oyunu yapın. En son uygulamayı indirmekle yetinmeyin. Bir uygulama da siz yapın. Uygulamayı telefonunuzda oynamakla yetinmeyin. Siz programlayın.”

Geçen hafta da şunu dedi: “Sadece tüketici olmayın. Hayatımızın her anına dokunan bu teknolojiyi öğrenin. Kimse, bilgisayar bilimcisi olarak doğmaz. Ama bilgisayar bilimcisi olmak, korkulduğu kadar zor değildir. Ülkemizi en rekabetçi kılacak olanlar, Amerika’nın gençleridir.”

Code.org’ın 8-13 Aralık haftası etkinliği ABD odaklı olmakla birlikte, serpintileri Türkiye dahil, bir çok ülkede izlendi. Zaten ülkemizde, sınırlı sayıda özel okulda, sivil toplumda, bilişim şirketinde çocuklara kodlama ve yazılımı özendirecek girişimler yapılıyor.

AB’nin Ekim’deki “Code Week EU” etkinliklerine onbinlerce öğrenci katılmıştı. AB ve ABD’deki bu girişimlerin amacı, 4-5 yaşından başlayarak, Z-Kuşağı’nın (2000’den sonra doğanların) bilişim cihazlarını sadece kullanarak değil, bizzat programlayarak zihinsel ve hatta fiziksel üretim yapabileceklerini görmelerini sağlamak: Bir farkındalık yaratmak. Hangi ülkelerin çocukları, bu farkındalığı erkenden ve çok sayıda yakalarsa, bilişimi, üretim amaçlı kullanma becerisini o toplumda o kadar çok kişi bilecek ve uyguluyor olacak. Tamamen sayılarla (nicelik) ve eğitim kalitesiyle (nitelik) ilgili bir aritmetik.

21. yy tipi okur-yazarlık, artık kod okur-yazarlığı demek. Teknolojiyi daha verimli ve yenilikçi amaçlarla kullanmanın yolu, bu teknolojinin “dilini” öğrenmekten geçiyor. Algoritmik düşünme becerisi geliştirmek, eski yüzyıllara ait okuma-yazma becerisinin yerini alacak. Bazı bilgi toplumlarında almaya başladı bile.

 
ETİKETLER : 1001

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics