Yazarlar 08 ARALIK 2014 / 09:40

Dijital dünyadaki yenilikler CIO’ların kariyer yollarını yakından etkiliyor

Nilhan Fidan

EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü

 

Dijital teknolojiler, tüketicilerin şirketlerle olan etkileşim yöntemlerini tümüyle değiştirmesinin yanı sıra aynı zamanda bu şirketlerin bünyesinde yeni iş modelleri de yaratıyor.

EY’nin CIO ile gerçekleştirdiği “Dijitale Doğmak” isimli raporu, geleneksel CIO’lara dijital dünyadaki dönüşümlere ayak uydurmaları açısından önemli ipuçları veriyor.

 

Sosyal medya, bulut bilişim, “big data” ve mobil gibi dijital teknolojiler, tüm sektörlerdeki şirketler için yıkıcı bir güç olmaya devam ediyor. Dijital teknolojiler, tüketicilerin şirketlerle olan etkileşim yöntemlerini tümüyle değiştirmesinin yanı sıra aynı zamanda bu şirketlerin bünyesinde yeni iş modelleri de yaratıyor.

Dijital alanlar her geçen gün tüketicilerin gündelik hayatına daha çok dahil oluyor. Yabancı bir ülkede adı bile duyulmamış küçük bir işletmeye borç para transferi yapmak ya da  mobil uygulama üzerinden evin enerji kullanımını ayarlama ve kontrol etmek gibi birçok yeni uygulama hayatımıza giriyor. Dijital alanların kapsamının bu denli genişlemesi ise CIO’lar için büyük fırsatlar sağlıyor. EY olarak bilgi teknolojilerini yoğun bir şekilde kullanan sektörlerden 180 CIO ile gerçekleştirdiğimiz “Dijitale Doğmak” isimli raporumuz geleneksel CIO’lara dijital dünyadaki dönüşümlere ayak uydurmaları açısından önemli ipuçları veriyor.

Raporda CIO’lar için yer alan 5 önemli tespit şöyle;

CIO'lar kariyer hedeflerine ulaşmak için dijitali önemli bir fırsat olarak görüyor

Bir tüketici markası olarak Nestle'nin doğrudan online satışa girmesinden, Caterpillar'ın müşterilerine yönelik yeni hizmet hatları oluşturmasına kadar, farklı alanlardaki tüm CIO'lar mevcut işlerini dönüştürmek üzere dijital teknolojinin nimetlerinden yararlanıyorlar.

BT ağırlıklı sektörlerdeki CIO’lar kariyerlerini ve işlerini dönüştürmek açısından daha avantajlı

Gelirlerinin büyük bölümünü BT'ye ayıran şirketler liderliğiele geçirmek ya da sürdürebilmek için doğru yerlere yatırım yapmalı. Tahmin edilebileceği gibi, bu şirketlerde çalışan CIO’lar diğerlerine göre şirket faaliyetlerinde daha önemli rol oynuyorlar. Örneğin tüm sektörlerden CIO’ların yüzde 17’si ile karşılaştırıldığında CIO’ların yüzde 53’ünün yönetim kadrosunda yeri var. BT ağırlıklı şirketlerdeki CIO'ların yüzde 63'ü dijital dönüşümlü işlerle şirket içinde daha stratejik ve güçlü bağlantı kurma potansiyeli sergiliyorlar.

Yönetim kadrosunda yer almaları CIO'ların dijital dönüşüme yönelik potansiyeli değerlendirme konusunda yeterli olmuyor

BT ağırlıklı sektörlerde üst yönetimlerde yer alan birçok CIO, kendilerine sunulan avantajlara rağmen stratejik ve dönüşümsel konularda ilerleme kaydetme noktasında bu özelliklerini kullanmıyor. Nitekim, farklı departman yöneticileri gibi tamamıyla yeni uzmanlıklar, şirket içinde liderliği ele geçirme konusunda CIO’lar için tehdit oluşturuyor.

CIO'lar öne çıkmalarında yardımcı olacak yeni ve farklı işler geliştirme konusunda görevleri olduğunun farkındalar

CIO’ların yüzde 38’i dönüşümü sağlama ve iş modeli inovasyonu gibi temel stratejik konulara yoğunlaşıyor ve bir takım eşsiz özellikler sergiliyorlar. Raporda bu kişiler “Dijitale ayak uyduran” CIO’lar olarak yer alıyor.

Öncü CIO'lar kariyer yolculuklarında farklı disiplinler arası bir yaklaşım geliştiriyorlar

Öncü CIO'lar kariyerleri boyunca boyunca bir dizi seçim gerçekleştiriyor. Genelde eğitimlerini bilim, mühendislik ve işletme gibi alanlarda tamamlayan CIO’lar, sadece bu alanlarla sınırlı kalmayıp daha geniş bir perspektife sahip oluyorlar. Sahip oldukları bu altyapı sayesinde çalıştıkları kurumlardaki temel işlerinin yanı sıra danışmanlık gibi rolleri de üstlenerek şirketin stratejilerine doğrudan etki ediyorlar.

Detaylı bilgi için: www.ey.com/tr/tr
ETİKETLER : 999

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics